• DOLAR
  $1.894,67
 • EURO
  $0,3678
 • ALTIN
  $27.983,23
 • BIST
  1,0406
Minik Leyla’nın davasında ses kaydı araştırılacak

Minik Leyla’nın davasında ses kaydı araştırılacak

Ağrı’da yeğeni Leyla Aydemir’i (4) öldürdüğü iddia edilen Yusuf Aydemir, hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet ve 4 yıl hapis cezası kararının Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi tarafından bozulmasının ardından bugün yeniden hakim karşısına çıktı. 15 ay boşu boşuna cezaevinde yattığını söyleyen amca Yusuf Aydemir, beraatini isterken Leyla Aydemir’in ailesinin avukatı Erdoğan Tunç, eline bir ses kaydı geçtiğini, bu kaydın araştırılarak AFAD üyelerinin tanık olarak dinlenmesini istedi. Tüm sanıkların beraatini istedikleri duruşmayı mahkeme heyeti 8 Ekim 2020 tarihine erteledi.

Ağrı merkezde yaşayan Şükran ve Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’ncısı Leyla, Ramazan Bayramı için gittikleri dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde, 15 Haziran 2018’de kayboldu. Bulunması için tüm Türkiye’nin seferber olduğu Leyla’nın, 18 gün sonra köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkisinde cansız bedeni bulundu. Leyla’nın ölümünün ardından başlatılan soruşturma kapsamında 2’si öz amcaları olmak üzere 7 sanık hakkında dava açıldı.

AMCA CEZA ALDI, 6 SANIK BERAAT ETTİ

Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, geçen yıl 2 Ekim’de görülen karar duruşmasında amca Yusuf Aydemir, ‘çocuğa karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan da 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Amca Musa Aydemir ile baba Nihat Aydemir’in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, eşi Hatun Dursun ile Yıldırım Artam ve eşi Ayşe Artam ise beraat etti.

MAHKEMENİN BOZMA GEREKÇESİ

Hakkındaki suçlamaları reddeden Yusuf Aydemir ile ilgili karar, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nce bozuldu. Tüm sanıklar hakkında verilen hükümler bozulurken, sanık Yusuf Aydemir’in de tahliyesine karar verildi. Dairenin bozma gerekçesi, gerçek fail veya faillerin tespitinde gereğinin yapılması için Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirimde bulunulmasına karar verilmesi gerekirken, sanığın mahkumiyetinin kararlaştırılması olarak gösterildi.

BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ BAŞSAVCILIĞI’NDAN İTİRAZ

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığı, Leyla Aydemir’in amcasının tahliyesiyle ilgili karara itiraz etti. Başsavcılık, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne gönderdiği itiraz dilekçesinde, sanık Yusuf Aydemir’in tahliyesine yönelik verilen kararın usul ve yasaya aykırı olduğu bildirildi. Yusuf Aydemir ile maktulün babası arasında uzun zamandır husumet bulunduğu, bunun gizli tanıklar ile tüm dosya kapsamındaki taraf ve tanık ifadelerinden anlaşıldığının vurgulandığı itiraz dilekçesinde, dava dosyasındaki tanık ve gizli tanık beyanlarının birbirini doğruladığı, maktulün son olarak sanık tarafından kaçırıldığı ve akabinde öldürüldüğünün anlaşıldığı ileri sürüldü.

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi kararında, “Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nin istinaf incelenmesi sonucu 21 Aralık 2020 tarih, 2020/2803 Esas ve 2020/2781 Karar sayılı bozma hükmü kararı ile birlikte sanık Yusuf Aydemir’in tahliyesine yönelik kararında usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığından Cumhuriyet savcısının yerinde görülmeyen itirazın ‘reddine’, kararın itiraz edene Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nce tebliğine, dosyanın Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesine iadesine, dair, dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda 5271 sayılı CMK’nın 271’inci maddesi gereğince kesin olmak üzere, 24 Aralık 2020’de oy birliğiyle karar verildi” denildi.

CEZAEVİNDE YATTIM

Türkiye’nin yakından takip ettiği Leyla Aydemir davası, bugün Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı. 1. Ağrı Ceza Mahkemesinde saat 09.30’da başlayan ilk duruşmaya tutuksuz sanıklar Yusuf Aydemir, Musa Aydemir, Mehmet Ali Aydemir, Ayşe artam, Hatun Dursun, Besim Dursun ve Yıldırım Artam katıldı. İllk kararın bozulma nedeninin okunduğu duruşmada Ağrı Barosu, mahkemeye katılmak icin müracaatta bulundu. Leyla Aydemir’in anne ve babasının yeralmadığı duruşmada söz alan sanıklardan Leyla Aydemir’in amcası Yusuf Aydemir, beraatını istedi. “15 ay boşu boşuna cezaevinde yattım” diyen Yusuf Aydemir, “Leyla benim cigerimdir. Yegenimdir. Olayın sorumlularının bir an önce bulunmasını istiyorum” dedi.

Avukat Erdoğan Tunç’un “Taziye evine gittikten sonra Leyla’yi en son nerede gördün?” sorusuna Yusuf Aydemir, “Leyla’yı ilk evden çıkarken gördüm. Annemin evinin önündeki babasının arabasının etrafında oynuyorlardı. Ondan sonra da görmedim. Bundan yaklaşık 10 ila 15 dakika sonra ağabeyil Nihat Aydemir’le bayramlastım. Ondan sonrada Leyla’nın kaybolduğunu öğrendik. Ben çocuğun canlı bulunacağını düşünüyordum. Derede ölü bulunacağını hiç düşünmemiştim. Başka diyeceğim yoktur. Beratimi istiyorum” diye konuştu.

Duruşmaya katılan tutuksuz sanıklar, suçsuz olduklarını belirterek, beraatlerini istedi. Aydemir ailesinin avukatı Erdoğan Tunç, davayla ilgili kamuoyunda ortaya çıkan cinsel istismar iddialarıyla ilgili mahkeme heyetinden açıklama istedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Adli Tıp Kurumu raporlarına baktıklarında böyle bir durum olmadığının yazılı olduğu bildirdi.

Avukat Erdoğan Tunç, ayrıca kendisine ulaşan ses kaydıyla ilgili AFAD ekibinin tanık olarak dinlenmesini talep etti. Tunç, “Elime geçen bir ses kaydında, arama kurtarma çalışmaları sırasında bir AFAD üyesinin olaya kısmen şahit olduğu, hatta telefona çektiği iddiası var. Bu iddianın araştırılmasını ve AFAD üyelerinin tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, ses kaydıyla ilgili araştırma yapılması, dosyadaki eksiklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı 8 Ekim 2020 tarihine erteledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?