• DOLAR
  $2.056,22
 • EURO
  $0,4378
 • ALTIN
  $29.620,9
 • BIST
  1,0409
Yeni okullarının temel atma töreninde uçurtma uçurarak eğlendiler

Yeni okullarının temel atma töreninde uçurtma uçurarak eğlendiler

Dünya İnsani Dayanışma Derneği tarafından Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Mutlu Köyüne yaptırılacak 4+1 derslikli okul binasının temeli atıldı.
Daha önce Ağrı Valisi Dr. Osman Varol’un katıldığı törenle, Ağrı Valiliği ile Dünya İnsani Dayanışma Derneği arasında ön protokolü imzalanan Diyadin İlçesi Mutlu Köyü 4+1 Derslikli Okul Binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.
Diyadin ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunan ve yaklaşık 2 bin 360 metre rakıma sahip Mutlu Köyünde düzenlenen temel atma törenine Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk tekin, Dünya İnsani Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Doç. Dr. Ayten Zara, öğretmenler, öğrenci ve köylülerin yanı sıra ilçe protokol üyeleri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan temel atma töreninde öğrenci ve katılımcılar, İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından müzik öğretmenlerinden kurulan müzik grubunun söylediği şarkılarla eğlendi.
‘Herkes defineyi yer altında arıyor ama define çocuklarımızdır’
Temel atma töreninde konuşan Dünya İnsani Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Doç. Dr. Ayten Zara, temeli atılan okul dışında Ağrı’ya gezici üniversite de kuracaklarını söyledi.
Ayrıca Mutlu Köyüne uzun yıllardır yapılması istenen okulun temelini atmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Zara, köylülerden kendilerine söz verdikleri gibi çocuklarını kız erkek ayrımı yapmadan okula göndermelerini isteyerek: “Ben ve yol arkadaşlarım memleketimizde ve dünyanın birçok yerinde insanlığa katkı sağlayacak, hayat koşullarını iyileştirecek ve eğitime erişime katkı sağlayacak çalışmalar yapıyoruz. Amacımız tüm dünyada özellikle ülkemizde sevgi dolu, barışçıl ve her daim umutları olan bir insanlık yaratmak. O yüzden bu günde Ağrı’dayız. Bunun içinde çok mutluyuz. Yıllardır burada bir ortaokul yapılmasının çok istendiğini biliyoruz. Şimdide böyle bir okulun temelini atmanın mutluluğunu taşıyoruz. Çok gurur ve onur verici bir şey bizim için. Özellikle çocuklarımız için. Biz burada sadece okullar yapmayacağız. Biz burada gezici bir üniversite de kuracağız. Bundan birkaç hafta sonra yanımızda psikologlar, doktorlar, mühendisler, avukatlar, bilim adamları ve sanatçılar olacak. Sizlerin istedikleri, sormak istedikleri, dertlerinizi, sorunlarınızı konuşacağınız bir ekip gelecek. Ben çocukların bu ülkenin, bu toprakların sahipleri olduğuna inanan bir öğretmenim. Herkes defineyi yer altında arıyor ama define çocuklarımızdır. Çünkü çocuklar bu toprakların, barışın, aydınlığın, gücün sahipleridir. Bu gün burada temelini attığımız bu okuldan anne babaların, memleketimizin, bu köyün gurur duyacağı evlatlar yetişeceğine çok eminiz. Bu gün bu okulun temelini atmak için geldik. Sizlerde bize söz verdiğiniz gibi çocuklarınızı kız erkek demeden okutacaksınız. Bizlerde her zaman hem sizin hem de çocuklarınızın gücü olacağız.” Dedi.
‘bin 500 kız çocuğunu okula kazandırdık’
Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin de Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ‘Haydi Kızlar okula’ projesi kapsamında ‘Benim Öğrencim’ sloganıyla 2018 yılından itibaren Ağrı genelinde bin 500 kız öğrenciyi okula kazandırdıklarını kaydetti.
Özellikle kız öğrencilerin okula kazandırılması noktasında temeli atılan okulun önemli olduğunu ifade eden Tekin, Dünya İnsani Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Doç. Dr. Ayten Zara ve dernek üyelerine teşekkür etti.

‘Allah daim etsin. Kadim etsin. Tekrarını nasip etsin’
Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı ise :“ Bu zor coğrafyada bizleri yalnız bırakmayan Ayten Hocam ve Dünya İnsanı Dayanışma Derneği üyelerine teşekkür ediyoruz. Atam Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün Diyadin ilçesinin Mutlu Köyündeki çocukları için yaptıkları bu okul için kendilerine müteşekkiriz. On sene önce Ağrı’da bir laf duymuştum. “Allah daim etsin. Kadim etsin. Tekrarını nasip etsin” diye. İnşallah diğer köylerimizde de bunun tekrarı nasip olur” ifadelerini kullandı.
Müzik dinletisi ve konuşmaların ardından öğrencilerle birlikte kurdele kesip temele ilk harcı döken protokol üyeleri, öğrencilerle birlikte uçurtma uçurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?