• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
‘Dipsiz Göl’ olarak bilinen ‘Atar Gölü’ ziyaretçilerini bekliyor

‘Dipsiz Göl’ olarak bilinen ‘Atar Gölü’ ziyaretçilerini bekliyor

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde yöre halkı tarafından ‘Dipsiz Göl’ olarak adlandırılan Atar Gölü, doğa ve adrenalin tutkunlarını bekliyor
Ağrı merkeze 72 kilometre, Taşlıçay ilçesine ise 38 km uzaklıkta, Van’ın Erciş ilçe sınırına yakın Aladağların en yüksek zirvesi olan Koçbaşı Tepesi eteklerinde 2 bin 850 metre rakımda bulunan göl, aynı zamanda bölgedeki yaylacıların uğrak noktası konumunda. Oluşum bakımından buzul gölü olan göl, 50 bin metrekare alana sahip.
Ağrı’da yaşayan Gezgin Lütfü Yiğit ve Yerel Rehber Sadık Budak eşliğinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen turist kafilesi, gölün doğasına hayran kaldı.
Türkiye’nin en yüksek gölleri arasında bulunan ve sahip olduğu doğası ile hayranlık uyandıran gölün, bir an önce Ağrı’daki turizm destinasyonuna dahil edilmesi gerektiğini belirten Gezgin Lütfü Yiğit yaptığı açıklamada: “ yaklaşık 5 yıldır Ağrı2da yaşıyoruz. Burada kaldığımız süre içerisinde Ağrı’nın değişik bölgelerinde, Ağrı’nın keşfedilmemiş güzelliklerini keşfediyoruz. Bu günde Van’ın Erciş ilçesi sınırına yakın, Ağrı Taşlıçay ilçesine bağlı Yeltepe Köyü Koçbaşı Yaylası eteklerinde bulunan Atar Gölü’nü keşfediyoruz. Buranın rakımı 2 bin 850 metre. Ağrı merkeze 65 kilometre mesafede. Bu gölü görmeye, herkesi davet ediyorum. Bu göle doğru yürürken yaylacılar var, doğal yaşam var, her şey var. Gerçekten harika bir doğası var. Bu gölün de bir an önce turizm destinasyonuna dahil edilmesi gerekiyor. İlk olarak bu göre doğa yürüyüşü gerçekleştirdik. Yanımızdaki kafile ile birlikte. Herkes çok hayran kaldı. Bence mutlaka görülmesi gereken bir yer.” İfadelerini kullandı.
Bölgede gelen ziyaretçilere rehberlik eden köy sakinlerinden Sadık Budak ise, gölün şu anda kadar keşfedilmemiş bir doğa harikası olduğunu kaydederek, doğa tutkunlarını bölgeye davet etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM