• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı’ya yapılacak AVM için imzalar atıldı; bölgenin ilk karma konseptli projesi olacak

Ağrı’ya yapılacak AVM için imzalar atıldı; bölgenin ilk karma konseptli projesi olacak

Ağrı’da, Valilik, İl Özel İdaresi ve İsra Holding iş birliğiyle hayata geçirilecek yeni karma yaşam projesi için protokol imzaladı.

Ağrı Valisi Dr. Osman Varol ve İsra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Tavlı’nın katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde projeyle ilgili önemli detaylar paylaşıldı.

Türkiye’de birçok şehirde yatırımları bulunan İsra Holding, yeni yatırımını doğunun çekim merkezi Ağrı’ya yapacak. Şehrin merkezinde bölgenin ilk ve en büyük karma projesini hayata geçirecek olan İsra Holding bu yatırımla; Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve bölgedeki komşu ülke ziyaretçilerini hedefliyor. Karma konsepte geliştirilen bu dev proje, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapacak. Proje; AVM, otel, klinik otel, rezidans daireler, ofis ve konutlardan oluşuyor.

Proje hakkında konuşan Ağrı Valisi Osman Varol, proje kapsamında yapılacak alışveriş ve yaşam merkezinin şehirde yaklaşık 13-14 yıldır hayali kurulan, Ağrı’nın ekonomik gelişimine, sosyal hayatına, kalkınmasına çok büyük etkisinin olacağını ifade etti.

‘Proje, bölgede bir cazibe oluşturarak bu ekonomik zenginlikten Ağrı’nın da pay almasını sağlayacak’

Varol, “Bu alışveriş ve yaşam merkezi şehrimizin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, insanlarımızın refahının, ticari, ekonomik hareketliliğin artması açısından gerçekten çok önemli. İran sınırında yer alıyoruz. Ülkemize çok ciddi sayıda İranlı turist geliyor. İranlı turistlerin buraya gelirken temel amaçları alışveriş yapmak. Gürbulak Sınır Kapımızdan giriyorlar. 1,2 milyarlık bir yatırımla bu sınır kapımızı da yeniliyoruz. Türkiye’nin en modern sınır kapısı olarak devreye alınacak. Gürbulak Sınır Kapısı’ndan giren İranlı turistler, komşu şehirlerimize gidiyor. Komşu şehirlerimizde belirli mevsimlerde sokakta gezdiğinizde İranlı turistlerden, yerli vatandaşımızı göremiyorsunuz. Alışveriş merkezleri, mağazalar onlara sattıkları ürünlerle, onun yarattığı ekonomik aktiviteyle inanılmaz bir refaha kavuşuyor. Karma konseptte geliştirilen bu dev proje, bölgede bir cazibe oluşturarak bu ekonomik zenginlikten Ağrı’nın da pay almasını sağlayacak.” Dedi.

“Bölgenin dünyaya açılan kapısı olacak”

Ülke ekonomisine ve istihdama büyük katkı sağlayacak olan dev projeyle ilgili konuşan İsra Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Tavlı ise: “Bölgeye özel karma konseptte geliştirdiğimiz markalı yaşam projemiz ile imza atacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta Ağrı olmak üzere komşu il ve bölgelere değer katmasını hedeflediğimiz projemiz, dünya markalarının hizmet vereceği dev bir AVM, otel, klinik otel, rezidans daireler, ofis ve konutlardan oluşacak. Konut ve rezidans bölümünde lüks ve konforu bir arada sunarken, klinik oteliyle de sağlık turizminde bir çekim merkezi olmayı, otel birimimizle de bölgeye yapılan yılda ortalama 500 bin turist ziyaretini zirveye taşıyarak ülke turizminde önemli bir misyon üstlenmeyi hedefliyoruz. Bu proje, bölgenin dünyaya açılan kapısı olacak ve Ağrı’yı bölgenin çekim merkezi haline getirecek” diye konuştu.

‘Dünyaca ünlü markalar Ağrı’ya gelecek’

Karma konsepte geliştirilen projenin AVM kısmıyla ilgili de detaylar aktaran Tavlı :“İsra Holding olarak aslında bu bölgenin çehresini değiştiriyoruz. Markalı iş ve yaşam projemiz içerisinde yer alacak olan alışveriş merkezimizle dünya markalarını bu bölgeye getirmiş olacağız. Ayrıca AVM’nin yönetim sürecini bu alanda bir dünya markası olan ECE Türkiye ile yürüterek Premium alışveriş deneyimini en yüksek seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Ticaretin kalbi bu projede atacak’

Türkiye’nin en büyük firmalarının yeraltı kaynaklarını işletmek üzere bölgede faaliyet gösterdiğini, bölgenin ticari açıdan da yüksek cirolara sahip olduğunu belirten Tavlı, devamında şunları söyledi:

“Ağrı’yla ilgili ticaret ve turizm noktasındaki verileri incelediğimizde çok önemli sonuçlar elde ettik. Ağrı, Günlük 15 bin kişinin ticaret için sınırdan giriş yaptığı yoğun bir bölge, zamanla bu sayının katlanarak artacağını öngörüyoruz. Burada bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı, Ahmed-i Hani Türbesi, Ağrı Dağı, Nuh’un Gemisi bölgesi geçtiğimiz yıl yarım milyona yakın ziyaretçiyi ağırladı. Bu bölge, turizm, tarım ve ticaret açısından büyük bir avantajlara sahip. Biz de İsra Holding olarak hayata geçireceğimiz bu dev projemizle; Azerbaycan, Rusya, Ermenistan, Gürcistan, İran gibi komşu ülkelerin ihtiyaçlarına cevap vererek Ağrı’yı çekim merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yine ticaret hacminin artması adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ağrı’da yeni bir sınır kapısı açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan İbrahim Çeçen Üniversitesi de sahip olduğu akademik kadro ve öğrenci potansiyeliyle bu bölgedeki hareketliliği artırıyor. İnanıyorum ki; İpek Yolu üzerinde yer alan tarihi mirasa sahip bu şehir, yakın gelecekte ülkemizin ve çevre ülkelerin parlayan uluslararası yıldızı olacaktır”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM