• DOLAR
  $2.443,79
 • EURO
  $0,5452
 • ALTIN
  $33.442,36
 • BIST
  1,0519
Varol, “Asgari Ücretle ilgili Talebimizin Arkasındayız”

Varol, “Asgari Ücretle ilgili Talebimizin Arkasındayız”

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK Ağrı Şubeleri asgari ücrete ilişkin ortak basın açıklaması yaptı
TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK Genel Başkanlarının 25 Aralık 2020 Cuma Günü TÜRK-İŞ Genel Merkezinde bir araya gelerek asgari ücret konusundaki ortak görüş kararının ardından sendikaların Ağrı şebelir ortak basın açıklaması düzenlendi.
HAK-İŞ Ağrı Şube Başkanlığı ofisinde düzenlenen basın açıklamasında üç sendika adına konuşan HAK-İŞ Ağrı Şube Başkanı Ahmet Varol: ” İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir. İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir.” dedi.
TÜİK’in asgari ücrete ilişkin ortaya koyduğu son verilerine dikkat çeken Varol: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca “bekar bir işçi için” hesaplanan” yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2 bin 792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı
‘Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumudur’
Açıklamanın devamında asgari ücretin belirlemesi konusunda hükümetin tutumunun önemli olduğunun altını çizen Varol: ” Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir.
İşçi temsilcileri “insan onuruna yakışır” bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları “insan onuruna yaraşır bir asgari ücret” belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?