• DOLAR
  $4.126,3100
 • EURO
  $1,0908
 • ALTIN
  $60.984,0100
 • BIST
  1,1646
Vali Varol, “Niyetimiz küçükbaş hayvan varlığımızı 2 milyonun üzerine çıkarmak”

Vali Varol, “Niyetimiz küçükbaş hayvan varlığımızı 2 milyonun üzerine çıkarmak”

Ağrı Valiliği öncülüğünde Ağrı Belediyesi, Ziraat Bankası ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilde hayvancılığın gelişmesi amacıyla başlatılan “5 Yılda 750 bin Koyun” projesi kapsamında şu ana kadar 157 çiftçiye yaklaşık 15 bin koyun dağıtıldı

Proje kapsamında koyunlarını alan 7 çiftçiyi merkeze yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan 2 bin 50 metre rakımlı Dönerdere Köyü yaylasında ziyaret eden Vali Dr. Osman Varol yaptığı açıklamada, proje ile birlikte Ağrı’daki küçükbaş hayvan varlığını kısa vadelerde, önce 2 milyona sonrasında da daha yüksek rakamlara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

‘şu ana kadar 157 tane çiftçimize 15 bin hayvan dağıttık’

Yaylada çiftçilerin sorun ve isteklerini dinleyip onlarla birlikte proje kapsamında dağıtılan koyunları kırkan Vali Varol, açıklamasında Ağrı’nın Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olduğunu kaydederek: “Malum Ağrı, ülkemizde hayvancılığın başkenti konumunda olan önemli şehirlerden bir tanesi. Gerçekten hayvancılık anlamında önemli depo şehirlerden bir tanesi. Bu konuda vatandaşlarımız çok ciddi bir faaliyet içerisinde. Ama aynı zamanda bizde bu alanda daha yüksek olan potansiyelimizi ‘nasıl değerlendirebiliriz?’ diye de sürekli bir çalışma içerisindeyiz. Bu kapsamda ‘5 yılda 750 bin Koyun’ projesini hayata geçirmiştik. Bu proje Devletimizin, Ziraat Bankamızın, Maliye Bakanlığımızın çok ciddi destekleri ile ciddi bir şekilde başarılı olarak devam ediyor. Bu gün buradaki ziyaretimizde de bu proje kapsamında koyunlarını alan 7 tane çiftçimizi ziyaret ettik. Şu an burada görülen sürülerin önemli bir bölümü proje kapsamında ilimize ve çiftçilerimize kazandırılan koyunlar. Projenin şuanda genel olarak gidişatı iyi. Bu sene kısmi bir kuraklığa rağmen şu ana kadar 157 tane çiftçimiz 15 bin hayvan alarak ilimize kazandırmış oldular. Tabi zaten ciddi bir hayvan varlığına sahibiz. Bizim bütün gayemiz sahip olduğumuz otlak ve meraları, ilin sahip olduğu hayvancılık potansiyelini maksimum düzeyde kullanabilmek. Bunun içinde vatandaşımıza her alanda destek olmaya, onlarla birlikte olmaya, onların karşılaştığı problemleri ortadan kaldırmak için çözümler üretmeye devam edeceğiz. Niyetimiz hayvan varlığımızı çok kısa vadelerde önce 2 milyona daha sonrasında da daha yüksek rakamlara çıkarmak. Bu sene yağış azlığından dolayı bu konuda kısmi bir sıkıntı mevcut. Ancak bu konu da da vatandaşlarımıza yardımcı olmak konusunda çözümler üretebilmek adına devletimiz, hükümetimiz,  bakanlığımız çalışma içerisinde. Ben önümüzdeki yıllarda çok daha verimli olacağını düşünüyorum. Projenin de aynı hızda aynı verimlilikte devam edip ilimize ciddi katkılar sunacağına inanıyorum.” Dedi.

‘Eskiden köyden şehre göç varken artık şehirden köye göç başladı’

Ağrı genelinde başlatılan ‘5 Yılda 750 Bin Koyun’ projesinden faydalanarak koyunlarını alan genç çiftçilerden Kenan Koçyiğit (32) de açıklamasında daha öncesinde şehirde lokantalarda garsonluk yaptığını dile getirerek projeden oldukça memnun olduklarını söyledi.

Proje ile birlikte işsizliğin yoğun olduğu Ağrı’da şehirden köye göçün başladığını ifade eden Koçyiğit: “ Biz bu sene Dönerdere Köyünde kendi evimize kapanmışken Sayın Valimiz öncülüğünde başlatılan ‘5 Yılda 750 Bin Koyun’ projesine başvuruda bulunduk. Proje kapsamında bende koyunlarımı aldım. Köyümüzde 7-8 kişi hayvanlarımızı aldık. Bu konuda Sayın Valimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bizlere çok güzel bir imkân sağladılar. Eskiden köyden şehre göç varken artık şehirden köye göç başladı. Bende genç yaşta koyunlarımı aldım.  Daha da devamı gelecek inşallah. Buna inanıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?