• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vali Mustafa Koç: “Bu millet gazi bir millettir”

Vali Mustafa Koç: “Bu millet gazi bir millettir”

Ağrı’da 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü kutlama programı kapsamında Gaziler ve Şehit yakınları ile bir araya gelen Ağrı Valisi Mustafa Koç, “Türk Milleti, tarihte var olduğu günden beri  saymakla bitiremeyeceğimiz nice kahramanlıklar ve zaferler kazandı. Bu zaferleri kazanmamızda bu milletin topyekûn inancından aldığı, kültüründen aldığı şuurla “Ölürsek şehit, kalırsak gazi” anlayışıyla ne zaman vatana, milleti, bağımsızlığı tehdit altına girdiği zaman topyekûn olarak savunma şuuruna girmiştir.  Bizim inancımıza göre şehitlik en yüksek mertebedir. Allah şehitlerimizden razı olsun. Yine bu yolda hiç düşünmeden canını ortaya koyan ama şehitlik nasip olmayanlar da bizim baş tacımız gazilerimizdir. Bu millet gazi bir millettir” dedi.

Ağrı’da da Abide Meydanı’nda düzenlenen törende  başlayan 19 Eylül Gaziler Günü  kutlamalarında ilk olarak Vali Mustafa Koç ve Belediye Başkanvekili Hakkı Kaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Hava Şehitleri Anıtı’na karanfil bırakıldı.

Ardından Vali Koç, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Vekili Albay Erhan Cesur, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Çalış, İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, gaziler ve beraberindekiler, şehitlerin mezarına karanfil bırakıp dua etti.

Burada sona eren programın ardından öğretmenevinde gazilerin onuruna yemek verildi.

Yemek programında konuşan Vali Koç, gaziler ve şehit yakınlarının her zaman bu milletin gönlünde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

Devletin kolay kurulmadığını, Türk milletinin tarih boyunca nice kahramanlık ve zaferler kazandığını belirten Koç, ” Bu gün 19 Eylül Gaziler Günü. Kurtuluş Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisimiz Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Ülkemizin Kurucusu Gazi Mustafa Atatürk’e “Gazilik” aynı zamanda “Mareşallik”  unvanını verdi. Böylesine özel bir günü devletimiz, büyüklerimiz, gazilerimiz, şehitlerimiz yakınları bu milletin gözünde önemli bir yere sahiptir. Yıllardır Gaziler Gününü onlarla beraber kutluyoruz. Onlarla bir araya geliyoruz. Bu vesile bir kez daha Gaziler Gününü kutluyoruz. Tabi mensubu olduğumuz millet, devletimiz payidardır. Türk Milleti, tarihte var olduğu günden beri  saymakla bitiremeyeceğimiz nice kahramanlıklar ve zaferler kazandı. Bu zaferleri kazanmamızda bu milletin topyekûn inancından aldığı, kültüründen aldığı şuurla “Ölürsek şehit, kalırsak gazi” anlayışıyla ne zaman vatana, milleti, bağımsızlığı tehdit altına girdiği zaman topyekûn olarak savunma şuuruna girmiştir.  Bizim inancımıza göre şehitlik en yüksek mertebedir. Allah şehitlerimizden razı olsun. Yine bu yolda hiç düşünmeden canını ortaya koyan ama şehitlik nasip olmayanlar da bizim baş tacımız gazilerimizdir. Bu millet gazi bir millettir. Ülkemizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yine tarihimizde Gazi olarak anılan Osman Gazi, Orhan Gazi, Gazi Osman Paşa gibi birçok büyüklerimiz, ecdadımız var. Allah hepsinden razı olsun. Bu millet bu şuurda olduğu sürece inşallah geçmişte olduğu gibi ki en yakınını 15 Temmuzda yaşadık.  Bu memleketimiz, devletimiz dış güçlerin güdümünde olan FETÖ Terör örgütü tarafından işgal edilmeye kalkışıldı. Ama demin ifade ettiğim gibi “ Ölürsek şehit, kalırsak gazi” anlayışıyla bu millet, topyekûn olarak yine devletine, milletine, mukaddesatına olan bu girişimini def etti. Biz ümit ediyoruz ki, ilerleyen zamanlarda buna yeltenecek düşmanlarımız veya şer odaklarına bu millet yine birlik beraberlik çerisinde bağımsızlık aşkıyla, hürriyet aşkı ile yine aynı kararlı duruşu gösterecektir.” Dedi.

Kentteki Gaziler Günü kutlamaları, yemek programının ardından Merkez Ulu Camiinde düzenlenen Mevlid programı ile sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM