• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ürettiği Bağlamaları Ülkenin Dörtbir Yanına Satıyor

Ürettiği Bağlamaları Ülkenin Dörtbir Yanına Satıyor

Bağlama ustası Emrah Levent, ‘ağacı tınıya dönüştürdüğü’ zahmetli üretim sürecinin ardından görücüye çıkardığı sazlarını işin üstatlarına gönderiyor.

Bağlama ustası Emrah Levent, ‘ağacı tınıya dönüştürdüğü’ zahmetli üretim sürecinin ardından görücüye çıkardığı sazlarını işin üstatlarına gönderiyor. Levent, Ağrı Hünerli Eller Çarşısı’ndaki atölyesinde, dut, kestane, maun, venge, paduk, kelebek gibi ağaçlardan, tellerine mızrapla vurulurken etrafa birbirinden güzel ezgilerin yayıldığı bağlamalar yapıyor.

Ağrı’da yaşayan saz ustası Emrah Levent, Ağrı Hünerli Eller Çarşısı’nda yaptığı sazları Türkiye’nin her noktasına satıyor. Ağrı’da “Hünerli Eller Çarşısı” atölyesinde üretim yapan saz ustası Emrah Levent, merak saldığı ahşap ustalığını internetten videolar izleyerek öğrendikten sonra saz yapımında kendini ileri seviyeye taşıdı. Zor ve büyük emekler isteyen bağlamaları büyük bir titizlikle yapan Levent, sanat eserine dönüştürdüğü sazları Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor.

İnternetten izlediği videolarla kendi atölyesinde bağlama üreten saz ustası Emrah Levent, “Bu işi yaklaşık 5-6 yıldır yapıyordum. Hamur’da başladım küçük bir atölyem vardı. Biraz daha amatör şekilde başlamıştım abimle birlikte, herhangi bir eğitim almadım. Kendi başıma internetten, YouTube’daki videolardan ve ağabeyimden biraz ders aldım, bu şekilde ilerletmeye çalıştım bu işi. Gerçek anlamda çok zor emek isteyen bir iş, genellikle bunu yapanlar biraz daha yaş olarak ileri yaşlarda tabii ki. Çünkü bu işler olsun ahşap işleri olsun bunu biraz zevk için yapıyorlar ama ben biraz daha genç yaşta başladığım için biraz daha zor geldi bana. İş olarak, kazanç olarak her türlü açıdan zor ama zevkli geldiğini söyleyebilirim” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM