• DOLAR
  $3.294,2300
 • EURO
  $1,0679
 • ALTIN
  $45.084,7600
 • BIST
  1,1818
Türk Kızılay’ın gönüllü gençleri yaptıkları yuvalarla kuşları soğuktan koruyor

Türk Kızılay’ın gönüllü gençleri yaptıkları yuvalarla kuşları soğuktan koruyor

Dondurucu soğuklardan yaban hayatının olumsuz etkilendiği Ağrı’da, kuşların kışı sıcak geçirmesi için kolları sıvayan gönüllü gençler, tahta ve diğer atık malzemelerden yaptıkları kuş yuvalarını ağaçlara astı.

Kızılay Ağrı Şubesi Genç Kızılay gönüllüleri, hava sıcaklığının kış mevsiminde sıfırın altında 25 dereceye kadar düştüğü kentte, dondurucu soğuklarda zor zamanalar geçiren kuşlar için, topladıkları tahta ve diğer atık malzemeleri yuvaya dönüştürdü.

Büyük emeklerle hazırladıkları onlarca yuvayı ellerine aldıkları boyalarla rengarenk boyayan gönüllü gençler, daha sonra el emeği göz nuru hazırladıkları minik evleri, kuşların kışı sıcak geçirmesi için ağaçlara astı. Gençler ayrıca kendi imkanları ile aldıkları yemleri yaptıkları yuvalara bıraktı.

Genç Kızılay Ağrı Başkanı Miraç Tanrıverdi yaptığı açıklamada, Ağrı’da kışların çok sert geçtiğini ve insanların yanı sıra yaban hayatında soğuklardan etkilendiğini söyledi.

‘Biz nasıl üşüyorsak, kuşlar da üşüyor’

Önceki yıllarda da benzer etkinliklerle yaban hayvanları için çalışma yaptıklarını Tanrıverdi: “Kışın burası çok soğuk oluyor. Biz de kuşlar için ev yaptık. Yaptığımız evleri boyadık. Bizler nasıl üşüyorsak, kuşlar da aynı şekilde üşüyecekler. Yaptığımız çalışmanın güzel olduğunu düşünüyorum ve inşallah kuşlar gelir. Bu evler sayesinde kuşlar sıcak bir yuvaya sahip oldular. Bunun yanında belli zaman dilimlerde yaptığımız bu yuvalara yemde bırakıyoruz” dedi.

‘Hayvanlar soğukta çok zor durumda kalıyor’

Ağrı’da kışların çok soğuk geçtiğini belirten Tanrıverdi: “ Herkesin bildiği gibi bizim memleketimizde kışlar oldukça soğuk geçiyor. Bu yılda kar yağışı az olmasına karşı hava çok soğuk seyrediyor. Soğukta hayvanlar çok zor durumdalar. İnanılmaz derecede zorluk yaşıyorlar. İşte bizde bu yüzden Kızılay’dan gönüllü arkadaşlarımızla birlikte böyle bir çalışma yapalım dedik. Yaptığımız kuş yuvalarını, gönüllü arkadaşlarımızla birlikte aldığımız yemlerle şehrin belli noktalarında ağaçlara asıyoruz. Emeği geçen bize destek veren her kesten Allah razı olsun. İnsanların hayvanlara karşı daha merhametli davranmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?