• DOLAR
  $2.951,5100
 • EURO
  $0,9338
 • ALTIN
  $42.532,3700
 • BIST
  1,1694
Sayan; “Terörü ancak ve ancak biz Kürtler bitirebiliriz”

Sayan; “Terörü ancak ve ancak biz Kürtler bitirebiliriz”

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, kentte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi
Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda sivil toplum kuruluşu temsilcilerine Ağrı Belediyesi tarafından yapılan hizmetlere ilişkin bilgi veren Başkan Sayan konuşmasında, Diyarbakır Annelerine destek olmak amacıyla 22 Ağustos Pazartesi günü 2 bin gençle birlikte Ağrı’dan Diyarbakır’a yürüyeceklerini söyledi.
Ortadoğu’da ki birçok terör örgütü gibi terör örgütü PKK’nın da hakim devletlerin taşeronu olduğunu ve bugüne kadar Kürtlere kan, gözyaşı ve beladan başka bir şey getirmediğini ifade eden Sayan: “ Bizim Diyarbakır Annelerine yürüyüşümüz var. Ben Kürtler olmasa terörün biteceğine inanmayanlardanım. Ben teröre karşıyım. Ben Kürt ile Türk’ün kavgasına karşıyım. Şehit cenazelerinin gelmesine karşıyım. Kürt gençlerinin ölmesine karşıyım. Daha öncesinden de söyledim. Kürt gençleri siyah cübbe giyip avukat olsunlar. Siyah elbise giyip cezaevine girmesinler. Beyaz önlük giyip doktor olsunlar. Beyaz kefen giyip mezara girmesinler. Türk kardeşi ile yan yana nasıl ki bu memleket kurtulurken birlik beraberlik içerisinde mücadele etmişse bu günde aynı kardeşlik duyguları içerisinde mücadele etmesini isteyen birisiyim. Ben bunu yaparken kendi Kürtlüğümden gelenek ve göreneğimden asla ve asla taviz vermem. Ne yapsalar da değiştiremezler. Ama hakim devletlerin kafasında bir şey var. Bize petrol lazım. Bize Pazar lazım. Bize para lazım. Biz bu parayı nerden bulabiliriz? Türkiye’de bir Türk-Kürt, Suriye’de bir Arap-Ezidi, Irak’ta bir Kendali-Süryani kavgası çıkaralım. Savaşsınlar, ölsünler. Onlar öldükçe petrol kazanı kaynasın. Hem sizin petrolleri satacağız hem de o paralarla sizlere kurşun satacağız. Diyorlar ki IŞID çıktı. Onlara yardım yataklık yapmayın. Ama IŞID’ın altına bakıyorsun ki TOYOTA pikaplar. Bunlar nerede üretiliyor. Belli değil mi? Bunları nasıl buluyorlar? Kim veriyor bunları? Demek ki sizler veriyorsunuz. Organize bir devlet aklı ile Ortadoğu’da ki halkları bir birlerine düşürmek için Kürt’ün, Türk’ün, Arap’ın, Laz’ın kanını pazarlıyorsunuz. Peki biz niye buna alet oluyoruz? 40 yıldır Allah rızası için PKK bu ülkede kanın dökülmesine sebep oldu. Bize ne faydası oldu Kürtler olarak? Yoksulluk, fakirlik, göç dışında ne oldu ki bizlere. Teröre harcanan para ile bu gün her Kürt’ün evinin önünde bir fabrika kurulurdu. O yüzden bizim buna karşı çıkmamız lazım. Binlerce tabur asker ve polis bile gelse terörü kökten bitiremez kökten. Terörü ancak ve ancak biz Kürtler bitirebiliriz. Biz Kürtler bunlara karşı çıkacağız. Topyekûn isyan edeceğiz. Anneler bizden daha cesur. İsyan ettiler. Şu anda Diyarbakır’da oturuyorlar ve çocuklarını teker teker alıyorlar. Anne çocuğunu alabiliyorsa Ağrı, Diyarbakır ve Van’da alabilir. Terörün derdi Kürt değil. Siz Kürdistan’ı vaat edin kabul etmezler. Taliban ve diğer örgütler gibi hepsi Amerika’nın taşeronudur.” dedi.
‘sen sözde komutanına Kürtçe öğretememişsin gelmiş o dil üzerinden bizi bir birimize kırdırıyorsun’
Yıllarca Kürtçeyi bahane ederek kan döken terör örgütünün sözde komutanlarının tek kelime Kürtçe konuşamadıklarına dikkat çeken Sayan, devamında şu ifadeleri kullandı:
“Peki ben size soruyorum. Duran Kalkan ile Mustafa Karasu tek kelime Kürtçe biliyor mu? 40 yıldır dağdalar. Madem 40 yıldır dağdalar sen sözde komutanına Kürtçe öğretememişsin gelmiş o dil üzerinden bizi bir birimize kırdırıyorsun. Onun için biz bunlara karşı çıkmak için Diyarbakır annelerine destek için 22 Ağustos Pazartesi günü ben de dahil olmak üzere 2 bin kişiyle Diyarbakır’a yürümek istiyoruz. Terörü dünyaya afişe etmek istiyoruz. Biz bu işi asker ve polise bırakırsak biz bu işi çözemeyiz. Ben diyorum ki Diyarbakır’a vardığımızda o gün o meydanda bir milyon kişi bayrak sallayarak (edi beşe) yeter artık demeyi çok istiyorum.”
22 Ağustos Pazartesi günü Ağrı il sınırından başlatacakları yürüyüşe ‘Beyaz Yürüyüş’ adını verdiklerini belirten Sayan, son olarak yaklaşık 330 kilometrelik yolu 12 günde tamamlamayı ve annelerin oturma eyleminin 2. yıl dönümü olan 3 Eylülde onların yanında olmayı hedeflediklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?