• DOLAR
  $1.956,3
 • EURO
  $0,3742
 • ALTIN
  $28.382,65
 • BIST
  1,0434
Sayan: “Ben Kürt gençlerinin beyaz kefen giyip mezara girmesini değil beyaz önlük giyip doktor olmalarını istiyorum”

Sayan: “Ben Kürt gençlerinin beyaz kefen giyip mezara girmesini değil beyaz önlük giyip doktor olmalarını istiyorum”

Sayan yaptığı açıklamada, belediye olarak Ağrılı gençlere her alanda her türlü maddi ve manevi destek vererek gençlerin terör ve uyuşturucudan uzak durmasını amaçladıklarını söyledi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı sentetik futbol sahasında antrenman yaparak sınavlara hazırlanan gençleri ziyaret edip tatlı ikramında bulunan Sayan, bir süre gençlerle sohbet edip nasihatlerde bulundu.

‘Gençlerimiz kandırılıyor, dağa götürülüyor’

Bölgedeki gençlerin kandırılarak terör örgütüne yem edildiğini dile getiren Başkan Sayan: “Biliyorsunuz bu bölge için gençlerin geleceği önemli. Bizde bugün gençlerimizi ziyaret ettik. Belediye olarak bu gençlerimizi hem polisliğe hem de diğer yüksekokullara hazırlamak için ücretsiz kurs eğitimleri sağlıyoruz. Bu günde onlarla buluştuk. Böyle dönem dönem kurslar yapıyoruz. Ben gençleri çok önemsiyorum. Çünkü onlar bu bölgenin ve ülkenin geleceğidirler. Terör olaylarından büyük bir sıkıntı çekiyoruz. Gençlerimiz kandırılıyor, dağa götürülüyor. Terör örgütlerine yem ediliyor. Dolayısıyla biz bu gençlere sahip çıkarsak ülkenin geleceği için çok önemli hizmetler yapmış oluruz. Ben hep şunu söylüyorum, Kürt gençleri eğitim almalı, ilerlemeli. Bölgede, ülkede devletin hangi kademesinde olursa olsun olmaları gerekirken ne yazık ki bölgedeki birçok gencimiz terör örgütleri tarafından kandırıldı. Biz bunu engellemeye yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi.

‘Ben Kürt gençlerinin beyaz kefen giyip mezara girmelerini değil, beyaz önlük giyip doktor olmalarını istiyorum’

İlerleyen süreçte Ağrı’dan 2 bin gençle birlikte Diyarbakır Anneleri için Diyarbakır’a yürüyüş başlatacaklarını kaydeden Sayan: “Ben Kürt gençlerinin siyah cübbe giyip avukat olmalarını istiyorum. Siyah elbise giyip cezaevlerine girmelerini istemiyorum. Ben Kürt gençlerinin beyaz kefen giyip mezara girmelerini değil, beyaz önlük giyip doktor olmalarını istiyorum. Ama karşı taraftan örgüt, Kürt gençlerinin ölmesini, öldürülmesini istiyor. Aramızdaki fark budur. Biz bu farkı annelere ve babalara anlatıyoruz. İnşallah bu anlamda büyük bir mesafe kat ettik. Şimdi biz bu gençlerle birlikte Diyarbakır annelerine yürüyeceğiz. 2 bin genç olarak Diyarbakır Annelerinin elini öpeceğiz, anne yüreğinin ne olduğunu bütün Türkiye görecek. Bu anlamda bu hizmetlerin devam etmesi için hem Cumhurbaşkanımızdan hem genel merkezimizden hem de bakanlarımızdan sürekli destek görüyorum. Bundan sonrada daha büyük destekler göreceğiz. Bölgemizi rahatlatmak anlamında gençlerimizin geleceğini karartmak yerine aydınlık yarınlara taşımak için elimizden geleni yapacağız.” İfadelerini kullandı.

‘Şu an için 45 öğrencimizle sınavlara yoğun bir şekilde hazırlanıyoruz’

Ağrı Belediyesi tarafından sağlanan ücretsiz kursta öğrencilere antrenörlük yapan Kerim Özbey ise yaklaşık 45 öğrenciye ücretsiz kurs verdiklerini ve her hangi bir kontenjan sıkıntısı olmadan isteyen herkesin bu imkândan faydalanabildiğini belirterek: “Daha önce kendi imkânlarımızla öğrencilerimizi sınavlara hazırlamaya çalışıyorduk. Ancak şu an belediyemiz bize destek oldu. Öğrencilerimizin eksikliklerini belediyemiz karşılıyor. Spor salonu ve malzeme konusunda sıkıntı çekiyorduk. Sağ olsun belediyemiz bize bu imkanı sağladı. Şu an için 45 öğrencimizle sınavlara yoğun bir şekilde hazırlanıyoruz. Sınava çok az bir süre kaldı. Sınavdan sonra bir kontenjan belirlemedik. Sayı ne olursa olsun onları bu sınava hazırlayacağız.” Şeklinde konuştu.

Sınava hazırlanan Tuğba Taşdemir’de hedefinin Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu’nu kazanmak olduğunu ifade ederek kendilerine ücretsiz kurs imkanı sağlayan Ağrı Belediyesine teşekkür etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?