• DOLAR
  $3.988,2700
 • EURO
  $1,1231
 • ALTIN
  $65.569,5000
 • BIST
  1,1643
Koronavirüs arı ürünlerine ilgiyi arttırdı

Koronavirüs arı ürünlerine ilgiyi arttırdı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ardından bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşlar arı ürünlerine yöneldi.
Son dönemde insanlar C vitaminin yoğun olduğu meyve ve sebzelerin dışında arı sütünden üretilen propolis ve bala yoğun ilgi gösteriyor. Ağrı’da uzun yıllardır baba mesleği olan arıcılık mesleğini sürdüren Şaban Demir, salgın döneminde uzmanlarında önermesi ile birlikte vatandaşların başta propolis olmak üzere arı sütü ve bal gibi arı ürünlerine yöneldiğini söyledi. Genelde gıda takviyesi olarak kullanılan ve arıların kovanlarını korumak için kullandığı sistem sayesinde güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliği ile bilinen propolise salgın döneminde ilginin daha çok olduğunu kaydeden Demir, talep doğrultusunda arılarından elde ettikleri propolis ve diğer karışımları, şehir dışına da gönderdiklerini kaydetti.
‘Doğallığından dolayı sadece koronavirüse karşı değil bütün mikroplara karşı direnç sağlayabiliyor’
Pandemi sürecinde başta propolis olmak üzere bal ve diğer arı ürünlerine olan rağbetin arttığını dile getiren Demir: “Ürettiğimiz ballar doğallığından dolayı sadece koronavirüse karşı değil bütün mikroplara karşı direnç sağlayabiliyor. İçerisinde bal, polen, propolis, arı sütü ve arının ürettiği diğer ürünler bulunmaktadır. Oldukça güçlü bir üründür. Yaklaşık 20 yıldır bu işi yapıyoruz. Bizim işimiz modern tıpla alakalı bir iş değildir. Biz alternatif tıpla ilgileniyoruz. Tarım Bakanlığı onaylı ürünler bulunduruyoruz.” Dedi.
‘Arıcı hile yapmadığı sürece arı hile yapmaz’
Arı ürünlerinden özellikle propolisin pandemi döneminde tercih edildiğini ve bu süreçte işlerinin iyi olduğunu kaydeden Demir: “Ben kendi amcamdan örnek vereyim. Kendisi 70 yaşında kronik rahatsızlıkları bulunan ve haftada 3 kez diyalize giren bir hastadır. Kendisi hastanede koronavirüs salgınına yakalandı. Bizim yaptığımız propolis takviyesi ile önce Allah’ın sonra da propolisin sayesinde amcam koronavirüsten kurtuldu. Bu virüs çıktıktan sonra arı ürünlerine özellikle propolise rağbet oldukça yükseldi. Bizden bal ve benzeri ürünleri alan müşterilerimiz bize güveniyor. Biz de onların güvenini boşa çıkarmamak açısından dikkat ediyoruz. Arı hile yapmayan bir canlıdır. Arıcı hile yapmadığı sürece arı hile yapmaz. Arı ürünleri tamamen doğal ürünlerdir. Bu koronavirüsten dolayı arı ürünlerine özellikle bal, propolis, polen, arısütüne müthiş derecede bir ilgi var. Çok şükür bu işimize de yansıyor. ” ifadelerini kullandı.
Evinde bakmakla yükümlü olduğu hastası için bal almaya gelen vatandaşlardan Enver Köçer, uzmanların hasta ile yaşlılar için özellikle bal tavsiye ettiğini ve bundan dolayı tanıdık bir balcıdan hastasına bal aldığını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?