• DOLAR
  $3.999,5300
 • EURO
  $1,0007
 • ALTIN
  $58.946,3000
 • BIST
  1,1607
Kahveler kapatılınca vatandaş semaver çayına yöneldi

Kahveler kapatılınca vatandaş semaver çayına yöneldi

Ağrı’da koronavirüs tedbirleri kapsamında kahvehaneler kapatılınca esnaf, cadde ve sokaklarda seyyar çay satışı yapmaya başladı.
Kent genelinde, genellikle Ramazan ayında kurulan dev çay semaverleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yasak kararının ardından kapatılan kahvehanelere alternatif olarak kahvehane işletmecileri tarafından yeniden kuruldu. Kış mevsiminin başlaması ile birlikte çaya talep olduğunu ve evlerine ekmek götürebilmek adına kurdukları semaverlerde demledikleri çayı, tek kullanımlık bardaklarda seyyar olarak sattıklarını belirten işletmeciler, koronavirüs döneminde ekonomik olarak oldukça zor günler geçirdiklerini belirttiler.
Diyadin ilçesinde yaklaşık 50 yıllık baba mesleği olan çaycılığı, sürdürerek geçinmeye çalıştığını belirten kahvehane işletmecisi Harun Doğan, yaptığı açıklamada koronavirüs sürecinde kimi işletmecinin kahvehanesini tamamen kapatıp farklı işlere yönelmek zorunda kaldığını kimi işletmecinin ise kurduğu semaverlerle seyyar çaycılık yaparak ayakta kalmaya çalıştığını dile getirdi.
‘İnsanlarımız çaydan vaz geçemiyor’
İlçe merkezinde bulunan işletmesinde kurdukları semaverlerde demledikleri çayları satarak ayakta kalmaya çalıştıklarını kaydeden Doğan, aynı zamanda da pandemi kurallarına uyduklarını ve soğuk kış günlerinde çaydan vaz geçemeyen vatandaşlarıda çaysız bırakmadıklarını ifade etti.
Pandemi günlerinin bir an önce sona ermesi için dua ettiklerini söyleyen Doğan: “Yasaklardan dolayı iş yerlerimizi kapatmak zorunda kaldık. Ancak ekonomik olarak oldukça zorlanıyoruz. Bu durumun etkisini birazda olsa azaltmak amacıyla genelde Ramazan ayında kurduğumuz semaverleri dışarda kurup, sosyal mesafeyi koruyarak insanlara çay satıyoruz. Ağrı soğuk olduğu için insanlarımız sıcak çaydan vaz geçemiyor. Böyle olunca da şu anda çaya olan talep iyi. Bu sayede azda olsa evimize ekmek götürmeye devam ediyoruz” dedi.
“Elimizden gelen gayreti göstermeliyiz”
Pandemi sürecinde sadece kahveci esnafının değil büyük küçük bütün esnafın zorda olduğunun altını çizen Doğan: “Semaverleri dışarı kurduk. Tek kullanımlık bardaklarla hizmet veriyoruz. Maske, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat ediyoruz. Bütün herkesten bir rica ediyoruz bu pandemi sürecinin bitmesi için hep birlikte elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Bu süreçte büyük, küçük bütün esnaf sıkıntılar yaşıyor. Biz elimizden gelen gayreti gösterip bu zor günlere bir son verelim” ifadelerini kullandı.
‘Azda olsa içimiz ısınıyor’
Pandemi sürecinde kahvehanelerin kapalı olmasından dolayı içerde oturamadıklarını ve seyyar olarak satılan semaver çayından içtiklerini dile getren ilçe esnaflarından Yunus İlboğa ise durumdan memnun olduklarını söyleyerek, şunları söyledi:
“Pandemi sürecinde başta esnaf olarak bizler ve tüm vatandaşlarımız her anlamda zor bir süreç geçiriyor. Memleketimiz de kış aylarının oldukça soğuk geçtiği bir memleket. Esnaf olarak özellikle kışın soğuk günlerinde kahvehanelerde içtiğimiz çay bizim için çok önemli. Genelde iş yerlerimizde beklerken üşüyoruz. Kahvehaneler kapanınca çay içemiyorduk. Ama işletmeci arkadaşlarımız şu an için böyle bir çözüm buldular. Tek kullanımlık bardaklarda seyyar olarak çay satıyorlar. Gerekli kurallara uymada özen gösteriyorlar. Bizde semaver çayından içiyoruz ve az da olsa içimiz ısınıyor”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?