• DOLAR
  $4.143,4900
 • EURO
  $1,0922
 • ALTIN
  $63.310,9100
 • BIST
  1,1614
İzmit Pişmaniyesi Ağrı’da ilgi odağı oldu

İzmit Pişmaniyesi Ağrı’da ilgi odağı oldu

İzmitli pişmaniye ustası Sinan Alyaprak’ın Ağrı Cumhuriyet Caddesinde kurduğu tezgâhta yaptığı pişmaniyeler, Ağrılı vatandaşların ilgi odağı oldu.
Kocaeli’den gelerek İzmit’in meşhur tatlısı olan pişmaniyeyi Ağrı’da tanıtmak ve yapımını da göstererek içinde herhangi bir katkı maddesi olamadığını gözler önüne sürmek isteyen Pişmaniye ustası Sinan Alyaprak ve ekibi, şehir şehir gezerek üretimini yaptıkları pişmaniyeyi halka tanıtıyorlar.
Maharetli Sinan Ustanın Ağrı’ya gelerek tanıtımını yaptığı pişmaniyeler, Ağrılı vatandaşların ilgi odağı oldu.
“Bütün illeri gezerek pişmaniyemizi tanıtıyoruz“
1988 yılından beri pişmaniye sektöründe olduğunu söyleyen pişmaniye ustası Sinan Alyaprak, pişmaniye yapımı esnasında vatandaşların etrafa toplandığını ve ilgi gösterdiklerini söyledi. Alyaprak konu ile ilgili bilgi vererek, “Bizim pişmaniyemiz İzmit’e hastır. Patenti İzmit’e aittir. Türkiye genelinde bütün illeri gezerek pişmaniyemizi tanıtıyoruz. Canlı imalat yapıyoruz. Bu şekilde hem İzmit pişmaniyemizi tanıtıyoruz hem de taze taze yapıyoruz. Tabu süreçte vatandaşların meraklı gözleri üzerimizde olabiliyor. Ayrıca yapımı ile ilgili soru soranlar, merak eden insanlarda oluyor. Biz bu anlamda gelen soruları cevaplandırıp pişmaniyemizi en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi olmadığını gösteriyoruz. Çünkü apaçık imalat yapıyoruz. Her şey göz önünde olduğu için herkes içi rahat bir şekilde satın alıp evine götürebiliyor.“ İfadelerini kullandı.
Pişmaniye yapımını anlatan Alyaprak, “Pişmaniyemizin yapılışı ilk önce şekerimizi su da 180 derecede kaynatıyoruz. Kaynattıktan sonra soğuk mermere döküp soğutma işlemine alıyoruz. Soğuduktan sonra bu büyük ve yuvarlak tepsiye getirip onu ağdalaştırıp beyazlaştırıyoruz. Sonra hammadde olarak hamuru var. Tahinli tereyağlı hamuru tepsinin ortasına koyuyoruz. Özdeşmiş olan şekerle beraber hamuru yarım saat çekip katlaya katlaya inceltip tel hale getirip soğutuyoruz yine. En sonda fincanlayıp paketlere koyuyoruz. Bu şekilde halka sunuyoruz.“ İfadelerini kullandı.
“Etrafımızda izlemek isteyen vatandaşlar birikiyor“
Pişmaniye yaparken inceltme yaptıkları esnada vatandaşların kendilerini izlediklerini bu anlamda yoğun ilgilerini çektiğini dile getiren Pişmaniye ustası, “Çok ilgi çekiyor diyebilirim. Arkadaşlarla birlikte çekerken etrafımızda izlemek isteyen vatandaşlar birikiyor. Pişmaniyeye tat olarak yabancı değiller ama yapılışı dikkat çekiyor. Bu şekilde tanıtım yapmaya devam ediyoruz. Buradan sonra da Kars’a oradan da Ardahan’a geçmeyi planlıyoruz. Bu kışı Doğuyu gezerek geçireceğiz.“
“İzmit Pişmaniyesini Ağrı’da satarken de tanıtırken de zorlanmadım“
Ağrı’da tanıtım yapmak üzere bulunduğunu dile getiren Alyaprak, Ağrı’da İzmit Pişmaniyesini tanıtırken de satarken de hiç zorlanmadığını şu ifadelerle aktardı:
“Ağrı’ya ilk defa geldik. Önceki durağımız Doğubayazıt’tı. Doğubayazıt’ta da ilgi gayet güzeldi. Ağrı’da genel olarak pişmaniyeyi biliyorlar. Doğu bölgesi bölge olarak İzmit’e uzak olabilir ama tat olarak İzmit’e yakınlar. Çünkü İzmit’te çok Ağrılı var. Yani Ağrı’nın bir ayağı da zaten Kocaeli’nde. Bu sebepten akrabalarına gelip giderken pişmaniyelerimizden almışlar. Bu anlamda yabancı değiller. İzmit Pişmaniyesini Ağrı’da satarken de tanıtırken de zorlanmadım.“

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?