• DOLAR
  $3.402,1300
 • EURO
  $1,0866
 • ALTIN
  $47.026,1800
 • BIST
  1,1806
İŞKUR’dan destek alan engelli vatandaş kendi iş yerini açtı

İŞKUR’dan destek alan engelli vatandaş kendi iş yerini açtı

Ağrı’nın Eleşkirt İlçesinde yaşayan engelli vatandaş Tekin Polat (32), İŞKUR’un engelli ve eski hükümlülere yönelik projesinden faydalanarak kendi iş yerini açtı
Hayalini kurduğu iş yerini açabilmek için yaptığı araştırmalar sonucunda ilk olarak Ağrı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne kayıt yaptıran engelli vatandaş Tekin Polat, hayalini kurduğu iş yerini açabilmek için İŞKUR’un engelli ve eski hükümlülere yönelik yürüttüğü proje kapsamında aldığı hibe desteği ile kendi işini kurdu.
Yaklaşık 5 ay önce Eleşkirt ilçe merkezinde kurduğu iş yerinde kuryemiş çeşitleri satan yüzde 50 işitme engelli 4 çocuk babası Polat, pandemi sürecinin sona ermesi ile birlikte iş yerinde kendisi gibi engelli en az bir personelde çalıştırarak istihdama katkı sağlamayıda amaçladığını söyledi.
‘ Engelli Hibe Projesi ile engelli kardeşlerimizi destekliyoruz’
3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında engelli Tekin Polat’ı iş yerinde ziyaret edip çiçek ve çikolata vererek Engelliler Gününü kutlayan İŞKUR Ağrı İl Müdürü Gıyas Güven Yaptığı açıklamada: ” Öncelilke dünyadaki bütün engelli kardeşlerimizin 3 Aralık dünya Engelliler Gününü kutluyorum. Biz ilimizde de engelli kardeşlerimizi kurum olarak devletimizin verdiği destekler ve teşfiklerden faydalanmaları için bilgilendiriyoruz. Onlara destek oluyoruz. Özellikle Engelli Hibe Projesi ile bizim bu kardeşimizin açtğı iş yeri bizleri çok mutlu etti. Şu anda artık kendi hayali olan iş yerini kurdu. İş yerinde patron. Bu durum bizi çok mutlu ediyor. Biz bu projemizi bütün engelli vatandaşlarımıza yaymaya çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımıza yönelik farklı alanlarda da desteklerimiz ve projelerimiz var. Bunlardan bazıları hayvancılık ve tarım alanındaki projelerdir. Bunun yanında artı istihdam teşviklerimizle engelli vatandaşlarımızın istihdamını da sağlıyoruz. İnşallah umudumuz engelli vatandaşlarımıza engelsiz bir yaşam sunmaktır. Şu anda biz Ağrılı engelli vatandaşlarımızın bu projelerimizden faydalanabilmesi için iş meslek uzmanı arkadaşarımız engelli vatandaşlarımıza ulaşıyorlar. Program ve projeleri anlatıyorlar. Bu güne kadar 3 tane engelli projemiz var. İkisi hayvancılık alanında birisi de kendi işini kurma projesi. 2021’de de yaklasık 20 projemiz üst kuruldan geçti. İnşallah kısa bir süre sonra kurumumuz aracılığı ile Ağrı’da 20 kadar engelli vatandaşımızla projelerimizi hayata geçirmiş olacağız.” dedi.
‘İleriki zamanlarda en az bir engelli kardeşimi de işe almayı düşünüyorum’
İŞKUR’un sağladığı destekle kendi iş yerini kurduğu için oldukça mutlu olduğunu dile getiren Polat ise pandemi sürecinin geride kalması ile birlikte iş yerini büyütmeyi hedeflediğini kaydederek:” Yaklaşık 17 yıl başka iş yerlerinde çalıştım. Yüzde 50 işitme engelliyim. Hep kendi işimi kumak istiyordum. Bu yüzden özellikle internetten bir arayış içerisindeydim. En son İKUR’un engellilere yönelik projesine denk geldim. Araştırdım ve nasip oldu başvuru yaptım. Başvuru sonucunda da işimi kurdum. İŞKUR’un ve devletimizin verdiği destek sayesinde. Şu an işimin patronuyum. Katkılarından dolayı devletimize ve İŞKUR’a çok teşekkür ediyorum. İleriki zamanlarda pandeminin sona ermesi ile iş yerime kendim gibi engelli bir kardeşimi almayı hedefliyorum. Bu gün İŞKUR sayesinde hayalime kavuştuğum için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
işkur

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?