• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Enkazdan çıkardıkları kediye “Umut” ismini verdiler

Enkazdan çıkardıkları kediye “Umut” ismini verdiler

Enkazdan çıkardıkları kediye “Umut” ismini verdiler

Adıyaman’da arama ve kurtarma çalışmasına katılan Ağrı AFAD ve MEB-AKUB ekibi, yıkılan binanın enkazında 178 saat sonra sağ çıkardıkları kediye “Umut” ismini verdi.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, “asrın felaketi” olarak nitelenen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Adıyaman’da yıkılan binaların enkazındaki arama kurtarma çalışmalarına katılan Ağrı AFAD ve Ağrı Milli Eğitim Müdürlüğü Arama Kurtarma Birimi ekipleri, enkaz altında kalanları kurtarabilmek amacıyla canla başla çalıştı.

Ekipler, birçok noktada katıldıkları çalışmalarda enkaz altında kalan “can dostlar”ın çıkarılması için de yoğun çaba sarf etti.

Adıyaman Atatürk Bulvarı Caddesi’nde 7 katlı bir binanın enkazında 6 gün boyunca çalışma yürüten Ağrı AFAD gönüllüleri ile MEB-AKUB ekibi 178 saat sonra bir kediyi canlı çıkardı.

“Umut” adı verilen kedi, kriz merkezinde bulunan veteriner hekimlere teslim edildi.

Kediyi kurtaran Ağrı MEB-AKUB ekibinden İlyas Kızıl, yaptığı açıklamada, kediden önce depremden yaklaşık 90 saat sonra bir aileyi göçük altından sağ çıkarmayı başardıklarını belirterek, depremin ilk gününden itibaren arama kurtarma çalışması yürüttüklerini söyledi.

‘Bize umut olduğu için ismini Umut koyduk’

Enkazdaki tüm canlıların kurtarılması için mücadele ettiklerini söyleyen Kızıl: “Arama ve kurtarma çalışmalarında 5 kişiyi sağ çıkardık. Çalışmalarda tam umudumuzu artık yitirmişken kediyle karşılaştık. Sesini duyduk. Ekip olarak kediyi enkazdan sağ çıkardık. Bize umut olduğu için ismini Umut koyduk. İnşallah bu kedi bundan sonrası için bize ilham olur. Çalışmalarımızı bütün arkadaşlarımızla birlikte çok yoğun bir şekilde sürdürdük. Bu gün 8. Gün oldu. Çıkardığımız her can büyük önem taşıyor. Felaketin boyutu büyük, ülke olarak buradayız ve gönüllü bir şekilde çalışıyoruz. Bizler ekip olarak bu gün Ağrı’ya dönüş yapacağız. Allah herkesin yardımcısı olsun” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM