• DOLAR
  $2.951,5100
 • EURO
  $0,9338
 • ALTIN
  $42.532,3700
 • BIST
  1,1694
Diyarbakır Anneleri Ağrı’da HDP İl Binası önünde eylem yaptı

Diyarbakır Anneleri Ağrı’da HDP İl Binası önünde eylem yaptı

Diyarbakır’da HDP İl Binası önünde evlat nöbetine devam eden Diyarbakır anneleri, Ağrı HDP il binasının önünde eylem yaparak basın açıklaması yaptı
İl il gezerek vatandaşları 3 eylülde Diyarbakır’da yapılacak olan mitinge davet eden Diyarbakır annelerinden 9 aile sabah saatlerinde Muş’tan Ağrı’ya gelerek HDP Ağrı il binası önünde eylem yaptı.
Ellerinde Türk bayrakları ile Vali Konağı Caddesi üzerinde bulunan HDP Ağrı İl Başkanlığının önünde ‘Evlat Nöbetindeyiz’ pankartı açarak ‘Türk Kürt kardeştir, HDP Kalleştir’ ‘Otura Otura Kazanacağız’ gibi sloganlar atıp çocuklarını isteyen ailelerin sesini, HDP’liler müzik açıp il binasından parti bayraklarını sallayarak bastırmaya çalıştı.
HDP’lilerin tavrı karşısında sinirlenen aileler, ‘kahrolsun PKK işbirlikçi HDP’ ‘kandilin itleri yıldıramaz bizleri’ sloganları atarak il binasının içine girmeye çalıştı. İl binasına girmek isteyen ailelere, il binası önünde geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri engel oldu.
‘Sonuna kadar annelerimizin yanındayız’
Dağa kaçırılan Özkan Aydının babası Süleyman Aydın aileler adına il binası önünde yaptığı açıklamasında, evlatlarını alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirterek: “Biz Diyarbakır aileleri olarak, sonuna kadar annelerimizin yanındayız. Biz dün eylemin 716. Gününü Muş’taki annelerimizle geçirdik. Bu gün eylemimizin 717. Gününde de, Ağrılı annelerimize destek vermeye geldik. Görüyorsunuz HDP bir kez daha kirli yüzünü ortaya çıkarıyor. Burada bize PKK marşı çaldırıyorlar, PKK işareti yapıyorlar. HDP’ nin iç yüzünü sizde, herkes de görsün artık. Bunlarda hiç vicdan yoktur. 9 yaşındaki çocuğu dağa gönderiyorlar, utanmadan bir de bize PKK marşı açıyorlar. Yani bu bir suçluluk psikolojisidir. Yani suçunu kabul ediyorlar bunlar. Annelere bir açıklama yapamıyorlar. Peki burada anne babalar ne istiyorlar, evlatlarını istiyorlar. HDP bundan rahatsızlık duyuyor. Şu an 9 yaşındaki çocukları dağa gönderemiyorlar neden, biz eylem yaptığımız için. Eylemimizden rahatsız oluyorlar. Rahatsızlık duyuyorsanız kendi çocuklarınızı gönderin. Biz ilk günden demişiz ha HDP ha PKK inanın değişen hiçbir şey yoktur. HDP milletvekilleri hiçbir zaman kendi halkına vekillik yapmamıştır. Hep kandile vekillik yapıyorlar. Kendi iradeleri ile konuşamıyorlar. Kandilin talimatlarının dışına çıkamıyorlar. Biz burada evlat nöbeti tutan anne ve babalar olarak içişleri bakanlığımıza sesleniyoruz. İçişleri bakanlığımız da artık bu feryadımızı duysunlar. Görüyorlar PKK işareti yapıp provakasyon yapıyorlar. Bunları artık görsünler. Biz evlatlarımızı istiyoruz. HDP/PKK bilsin ki bizim çocuklarımızı dağa götürdükleri gün biz ölmüşüz. O yüzden onlardan korkmuyoruz. Biz evlatlarımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğiz.” Dedi.
‘TÜM anne ve babalar burada toplansın ve çocuklarını HDP’den istesin’
Geçtiğimiz günlerde evladına kavuşan anne Ayşegül Biçer de çocuğuna kavuştuğu halde diğer bütün ailelerinde evlatlarına kavuşacağı güne kadar eylemlere destek vermeye davam edeceğini ifade ederek : “Bu gün Ağrı’ya geldik. Dün Muş’taki annelere destek verdik. Bu gün Ağrı HDP il binasının önüne gelme sebebimiz, tüm anne ve babalara çağrıda bulunmak için. Tüm anne ve babalar buraya toplansın kendi hakkı olan evlatlarını HDP’den istesin. Çünkü HDP olmadan hiçbir yaprak dağa gidemez. HDP PKK’nın siyasi koludur, finansal kaynağıdır. Bunu tüm Türkiye’ye göstereceğiz Allah’ın izni ile. Ben evladıma kavuştum, son kavuşma benim çocuğum idi. Benim çocuğuma o kadar zulüm ve işkence etmişler ki, aklını kaybetmiş. Bunu benim çocuğuma yapanların hayatını çalmaya geldim. Biz buradayız, biz kararlıyız. Ve buradan da diyorum ki 3 eylül 2021’de Diyarbakır’dan büyük bir ses ile, büyük bir haykırış ile PKK’ya lanet mitingi yapacağız. Anne ve babaların 2. Yılı bitiyor. Gelin onlara destek verelim, orada feryatlarını duyuralım. Bakın ben evladıma kavuştum diye mücadeleyi bırakmadım. Çünkü benim davam PKK bitene kadar. HDP kapanıncaya kadar. Allah’ın izni ile biz, anne ve babalar olarak, HDP’lilerin kapısına mührü vurup kandili yıkacağız” şeklinde konuştu.
‘Oğlum beni duyuyorsan Allah rızası için gel’
Oğlu 8 yıl önce dağa kaçırılan annelerden Saadet Ödümlü ise : “Diyarbakır’dan geldim. Oğlum Yusuf Ödümlü 8 yıldır dağa kaçırılmış. Eylemlere destek vermek için geldik. 3 eylül de bizler Diyarbakır2da miting yapacağız. Tüm Türkiye’yi destek olmaya bekliyoruz. Oğlumu 15 yaşında kandırıp götürdüler. Buradan ona sesleniyorum. Oğlum beni duyuyorsan Allah rızası için gel. Artık yeter. Dayanamıyoruz artık. Ne gecemiz kaldı ne gündüzümüz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?