• DOLAR
  $3.457,4800
 • EURO
  $1,0791
 • ALTIN
  $47.947,4800
 • BIST
  1,1727
Diyadin’de Vatandaşların eksi 25 derece soğukta havuz keyfi dikkat çekiyor

Diyadin’de Vatandaşların eksi 25 derece soğukta havuz keyfi dikkat çekiyor

Diyadin ilçesinde bulunan kaplıcalarda vatandaşlar, yoğun kar yağışı ve eksi 25 derecenin altına düşen soğuk havaya aldırmadan havuz keyfinin tadını çıkarıyor.

Ağrı’nın Diyadin ilçesine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcalara yoğun kar yağışı ve soğuk havaya aldırış etmeyen vatandaşlar, kar yağışı altında havuz keyfi yapıyor. Bir yandan kar yağışının altında sıcak havuzda yüzen vatandaşlar, aynı zamanda mangal yakıp, piknik yapmayı da ihmal etmezken bir yandan da bel ağrısı, romatizma ve deri hastalıkları gibi birçok hastalığa çare bulmak amacıyla havuza girerek, hastalıklarına çare arıyor.

” Hedefimiz Diyadin’i şifanın, termalin Doğu’da başkenti yapmak ”

Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı, sıcak suyun 85 dereceye yakın yerin altından çıktığını ve birçok hastalığa iyi geldiğini belirterek işadamlarını yatırım yapmaları için davet ettiğini söyledi.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Balcı, “Diyadin kaplıcalarının suyu 65 santigrat derece ile 85 derece arasında çıkmaktadır. Suyun debisi saniyede 100 litredir. 6 tane kuyumuz mevcuttur. Aynı zamanda bunun yanında doğal çıkışlarımız da vardır. Hedefimiz Diyadin’i şifanın, termalin Doğu’da başkenti yapmak. Suyumuz romatizmal hastalıklara, spor yaralanmalarına ve sedef hastalıklarına son derece faydalıdır. Ama yatak kapasitesi istediğimiz seviyede değil. Buradan tüm iş adamlarımıza terörden temizlediğimiz bu coğrafyada yatırım yapmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

“Bir tarafta kar yağışının keyfini, bir taraftan da havuz keyfini yaşıyoruz”

Pandemi nedeni ile hareketliliğin azaldığı bu dönemde Diyadin Kaplıcalarına gelen vatandaşlardan Emrah Polat, kar yağışı ve kaplıca keyfini aynı anda yaşama fırsatı bulduklarını söyledi.

Soğuk hava ve kar yağışına rağmen arkadaşları ile birlikte haftanın yorgunluğunu atmak için kaplıcalarda yüzmeye geldiklerini belirten Polatk, “Gördüğünüz üzere haftanın yorgunluğunu atmak üzere kaplıcaya geldik. Bu suların çok faydalı olduğu genel olarak bilinen bir gerçek. Aynı zamanda geleneksel olarak bizlerin tespitleri de var bu konuda. Hem eklem ağrılarına hem vücudun fizyolojik yorgunluğunu almak adına bulunmaz bir nimet. Bunun dışında bölgenin birçok yerinde sıcak su çıkartılıyor. Gerek özel gerekte devlet destekli yapılan birçok havuz var. İyi düzeyde tesisler yapılmaya başlandı. Şu an burada olan vatandaşlarımızı bu keyfi yaşamaları konusunda şanslı görüyorum. Ancak diğer vatandaşlarımızı bu şanstan mahrum kalmışlar gibi görüyorum. Bence büyük bir keyif. Eksi 30 lara varan hava sıcaklığında suya girebiliyoruz. Hatta zaman zaman kar yağışı altında havuza girmenin ayrı bir tadı oluyor. O yüzden her kesi bu zevki tatmaya davet ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?