• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyadin’de kan davası barışla sonuçlandı

Diyadin’de kan davası barışla sonuçlandı

Diyadin’de kan davası barışla sonuçlandı

Diyadin ilçesinde akraba iki aile arasında çıkan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavga sonrası başlayan kan davası, düzenlenen barış töreni ile sona erdi.

Yüzlerce kişinin katıldığı törende taraflar, karşılıklı dualar edip el sıkışarak kan davasına son verdi.

Diyadin İlçesi Oğuloba (Şahvelet) köyünde akraba olan Bakır ailesinde bir kişinin ölümü ile sonuçlanan kan davası, Ağrı eski Milletvekili Cemal Kaya’nın uzun süredir devam eden girişimleri sonrası barış ile sonuçlandı.

Barış törenine Ağrı eski Milletvekili Cemal Kaya Vali Yardımcısı Yusuf Beran Vuran, İl jandarma Alay Komutan yardımcısı Yarbay Yasin Berçin, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Tayfun Ay, AK Parti İl Başkanı Orhan Güngör, Diyadin AK Parti İlçe Başkanı Orhan Özden, kanaat önderleri, din adamları, mahalle muhtarları ile ilçe protokolü katıldı.

Tören, imamların Kur’an’ı Kerim’den sureler okuması ve duaları ile başladı. Ardından Kur’an-ı Kerim’den kurulan köprünün altından geçen taraflar, barış yemini etti.

Gerçekleşen barışa ilişkin açıklama yapan Vali Yardımcısı Yusuf Beran Vuran, “Maalesef 13 Mart tarihinde bu köyde yaşanan tatsız bir olayda bir vatandaşımız vefat etmişti. Geçmişte yaşadığımız menfur olaylar üzerine bir sünger çekip yarına hep birlikte gençlere de örnek olacak şekilde el ele yürüyeceğimizi, burada sevgi saygı bağlarını yeniden yeşertip yaşatacağımızı göstermek için bir araya geldik. Başta Cemal Kaya Bey’e ben huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Her iki aileyi bir araya getirmek için bu kadar büyük gayret sarf ettiği için ona destek veren bu süreçte alın teri döken herkesten Allah bin kere razı olsun” dedi.

Ağrı Eski Milletvekili Cemal Kaya ise konuşmasında, “Yaklaşık 2 ay boyunca 2 tarafla görüşerek kan davasının barışla sonuçlanması için girişimlerde bulunduk. Aile büyüklerinin sağduyulu yaklaşımıyla, kan davası barışla sonuçlandı.

Her iki tarafta benim akrabalarım, maalesef talihsiz bir olay yaşandı. Şükürler olsun bugün barışla sağduyu ile sonuçlandı. Rabbim bir daha yaşatmasın. Bu iki ailenin birliği köye, köyün birliği ilçeye, ilçenin birliği ile, ilin birliği ülkeye barış birilik ve kardeşlik kazandıracaktır. Allah her iki taraftan da razı olsun. Af etmek büyüklüktür, bu büyüklüğü sağlayan her iki aileden de Allah razı olsun. Allah bir daha bu günleri bize nasip etmesin.” İfadelerini kullandı.

Barış töreni verilen yemekten sonra edilen dualar ile son buldu.

Her iki aile el sıkışıp barışta emeği olanlara teşekkür ettiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM