• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bir grup dağcı doğada çöp toplayıp çevre ve iklim krizine dikkat çekti

Bir grup dağcı doğada çöp toplayıp çevre ve iklim krizine dikkat çekti

Ağrı’da hafta sonu Hamur ilçesinde doğa yürüyüşüne çıkan bir grup dağcı, yürüyüş yaptıkları bölgelerde doğaya atılan çöpleri toplayıp, çevre ve iklim krizine dikkat çekti.
Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı İl Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte sabahın erken saatlerinde yürüyüşe çıkan dağcı grubu, Hamur ilçesine bağlı Karlıca Köyünde bulunan sodalı suyun çıktığı pınarda mola verdi. Burada kahvaltı yapan grup, ardından bölgeye atılan çöpleri topladı.
‘Vatandaşlarımızın çevreye ve doğaya karşı daha hassas davranması gerekiyor’
Gerçekleştirdikleri etkinliğe ilişkin açıklama yapan Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı İl Temsilcisi Servet Arslan, son dönemde yaşanan çevre ve iklim krizine dikkat çekmek amacıyla doğaya atılan çöpleri topladıklarını belirterek: “Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Servet Arslan: “ Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı il Temsilciliği olarak bu gün ekibimizle birlikte Hamur ilçesine bağlı Karlıca Köyünde faaliyet gerçekleştirdik. Burada çıkan sodalı suyun etrafında hem etkinliğe geldik hem de çevre temizliği yaptık. Amacımız burada faaliyetlerimizi gerçekleştirmenin yanında son dönemlerde yaşanan çevre ve iklim krizine dikkat çekmek. Bu konuda vatandaşlarımızın çevreye ve doğaya karşı daha hassas davranması gerekiyor. İlerleyen süreçte bu tarz etkinliklerimizi sık sık gerçekleştireceğiz.” Dedi.
‘Biz doğayı ne kadar korursak doğa bize o kadar korur’
Dağcı grubundan Ağrı İbrahim Çeçen üniversitesi Fen ve Edebiyat fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ranetta Gafarova da doğanın korunmasında çevre temizliğinin önemine dikkat çekerek: “ Ben aslen Kırımlıyım. Kırım’dan Ağrı’ya geldim ve yaklaşık bir buçuk yıldır burada yaşıyorum. Bu süre zarfında Ağrı’nın her yerini gezdim. Harika bir doğası var. Çok sevdim. Doğası çok güzel. Bu günde kulüp olarak etkinlik gerçekleştirdik. Karlıca köyünde bulunan harika bir suyun çıktığı pınarın başında kahvaltı yaptık. Sonrada hep birlikte çevrede bulunan çöpleri topladık. Tabiatı, doğayı temiz tutmamız gerekiyor. Bu konuda herkesin duyarlı olması lazım. Tabiat bu konuda çok sorun yaşıyor. Çöplerden ve duyarsızlıktan dolayı yağmur yağmıyor, iklimler değişiyor. Her yer çöp ve her kes kendi çapında böyle küçük etkinliklerle çöpleri toplarsa, yine çevrenin kirlenmemesi için daha dikkatli olsa tabiatı korumuş oluruz. Tabiatta bizleri korur. Ayrıca burada çıkan sodalı su çok güzel. İşte bu pınar bize tabiatın hediyesi. Biz doğayı ne kadar korursak doğa bize o kadar korur.” İfadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM