• DOLAR
  $3.450,0000
 • EURO
  $1,0622
 • ALTIN
  $47.410,8900
 • BIST
  1,1784
Balık Gölü Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor

Balık Gölü Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde 2 bin 241 metre rakımı ile Türkiye’nin en yüksek gölü olma özelliğine sahip Balık Gölü, 4 mevsim sahip olduğu doğal manzarası ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi durumunda

Ağrı’nın Taşlıçay ve Doğubayazıt ilçeleri arasında bulunan Sinek Yaylası’nda yer alan göl, Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir’in girişimleri ile de yapılacak projelerle başta kış turizmi olmak üzere, Türkiye’nin önemli turizm mekanlarından biri olma yolunda ilerliyor.

Son zamanlarda gerçekleştirilen etkili operasyonlarla bölgenin terörden arındırılmasıyla da doğa ve adrenalin tutkunu yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri halini alan gölde, Hamur Belediye Başkanı Cezmi Ergül ve Tutak Belediye Başkanı Bülent Duru ile beraber hayata geçirilecek proje alanlarında incelemelerde bulunup balıkçılarla balık tutan Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir yaptığı açıklamada, gölün turizme kazandırılması için ilkbaharla birlikte çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

‘Adrenalin ve doğa tutkunları için çok güzel bir yer’

İlkbaharın gelmesi ile birlikte Ağrı valiliğinin destekleri ile Balık Göle ulaşımın daha kolay sağlanması amacıyla yol yapım çalışmalarına başlayacaklarını belirten Belediye Başkanı Taşdemir: “ Bu gün Hamur ve Tutak belediye başkanlarımızla birlikte Balık Gölü’nde yapacağımız çalışmaları değerlendirmek üzere geldik. Balık Gölü, Türkiye’de en önemli göllerden bir tanesidir. Türkiye’nin en yüksek gölü olmasının yanı sıra burada kırmızı pullu alabalık olması, en yüksek göl olmasına karşın çok büyük bir alana sahip olması, her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olması gibi özellikleri bu gölü özel kılıyor. Bu yüzden burayı hem şehrimiz hem de ülkemiz için turizme kazandırmaya çalışacağız. Bu kapsamda hem yaz hem kış festivalleri düzenleyeceğiz. Daha önce 1. Yaz festivalini düzenledik ve oldukça güzel bir festival oldu. Ancak sonrasında hem Suriye’deki durum hem de pandemi nedeni ile devamında yapacağımız festivalleri yapamadık. Ama inşallah bundan sonra bütün il ve ilçe belediye başkanlarımız, milletvekilimiz ve sayın valimizin destekleri ile çalışmalarımızı yürüteceğiz. Allah’ın izni ile biz, artık hep birlikte Balık Gölü’nü Türkiye’deki önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmeyi başaracağız. Kış aylarında gölün yüzeyi, kalınlığı 30 santim ila bir metreyi bulan buzla kaplanıyor. Özellikle düzenleyeceğimiz kış festivallerinde buz pateni, buz hokeyi, su altı resimleme, dalgıçlık, cirit, atlı kızak gibi etkinlikler yapmayı planlıyoruz. İnsanlar buzun üzerinde çok rahat gölde bulunan adalara kadar gidip gelebiliyor. Doğa ve adrenalin tutkunlarının çok rahat tercih edebileceği bir yer burası. Bu yüzden inşallah bundan sonra gölün tanıtımı ve turizme kazandırılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?