• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Açıklaması

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Karabulut: “Kadınların Hakları İçin Mücadele Etmek ve Çalışmak, Hepimizin Sorumluluğudur”

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, başta üniversitedeki kadın personeller olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığını belirtti.

Prof. Dr. Karabulut, “Kadınlar, eşitlik, adalet ve fırsatlara erişim konusunda geçmişten günümüze kadar büyük bir mücadele örneği sergilemiştir. Bugün birçok toplumda cinsiyet temelli ayrımcılık, varlığını sürdürmektedir. Bundan dolayı kadınların hakları için mücadele etmek ve çalışmak, hepimizin sorumluluğudur” diye konuştu.

Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, kadınların, toplumun temel direği ve ilerlemesinin en önemli aktörleri olduğunu belirterek, “Bugün, kadınlar eğitimde, bilimde, sanatta, iş dünyasında ve siyasette önemli roller üstleniyorlar ve toplumun her alanında güçlü bir etki oluşturuyorlar” dedi.

Kadın-erkek ayrımcılığı konusunda geçmişte yaşanan olaylardan ders alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Karabulut, “8 Mart Dünya Kadınlar Gününde her ne kadar farkındalık oluşturuyorsak da ‘Cennet, annelerin ayağı altındadır’ anlayışının yer aldığı medeniyet tasavvuruna sahip bir toplumda, her günün kadınlar günü olduğunun idrakinde olmamız lazım. Kadın, toplumun vazgeçilmez temel taşıdır. Çünkü kadın; annedir, eştir, kardeştir, çalışma arkadaşıdır. Kadın huzurlu ve mutlu olursa aile de huzurlu ve mutlu olur. Aile huzuru ise toplumun huzuru demektir. Bugün için en ihtiyaç duyduğumuz husus da budur. Daha adil ve aydınlık bir gelecek inşa etmek için hep birlikte, el ele verelim” ifadelerini kullandı.

İslamiyet’te kadının değerinin ve öneminin çeşitli hadislerle anlatıldığını dile getiren Prof. Dr. Karabulut, “Sizin en hayırlınız, kadınlarına en iyi davrananınızdır” hadisini anımsatarak kadına verilen değerin, toplumların gelişmişlik seviyelerinin en önemli göstergelerinden biri olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM