• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı’yı gezen 104 doğasever kadın, kadına yönelik şiddete dikkat çekti

Ağrı’yı gezen 104 doğasever kadın, kadına yönelik şiddete dikkat çekti

Ağrı’da, Doğubayazıt Nuh’un Gemisi Arama Kurtarma Derneği tarafından organize edilen etkinlikte Türkiye’nin 81 ilinden Ağrı’ya gelen 104 doğasever kadın, kentin tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek, “Kadına yönelik şiddete hayır” dedi.
Doğubayazıt Nuh’un Gemisi Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ahmet Ertuğrul’un rehberliğinde 3 gün sürecek olan Ağrı gezilerinin ilk gününde Diyadin ilçesini gezen kadınlar, “Kadına yönelik şiddete hayır”, “Bütün canlılara her türlü şiddete hayır” ve “Kibele’nin çığlığında” sloganları eşliğinde Diyadin Kaplıcaları, Kudret Köprüsü ve Diyadin Kanyonlarını gezdi. Kudret Köprüsünde seslendirdikleri Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde bir süre halay çekip eğlenen kadınlar, aynı zamanda tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraflayarak, keyifli vakit geçirdi.
Doğubayazıt Nuh’un Gemisi Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ahmet Ertuğrul, gerçekleştirdikleri etkinlikle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen sene Haziran ayında kadınlarla Ağrı Dağı’nda başlattıkları yürüyüşleri, her ay düzenli bir şekilde tekrarladıklarını söyledi.
‘81 ilden 104 kadın geldi’
Yurt dışında da çeşitli faaliyetler gerçekleştirerek, her türlü şiddet olayının ortadan kalkması için bir farkındalık oluşturmanın yanında Ağrı’nın tanıtımına da katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten Ertuğrul: “Kadına şiddete hayır, programımıza 2022 yılı Haziran ayından bu güne kadar devam ediyoruz. Her ay böyle etkinliklerimiz oluyor. Yardımlaşma, kaynaşma, dayanışma tarzında kültürel faaliyetler yapıyoruz. Biz bunları Ağrı Dağı’nda başlattık. Ağrı Dağı zirve tırmanışı yaptık. Daha sonra Gürcistan ve ülke içerisinde birkaç ilimizi de kapsayacak şekilde yaptık. Tabi burada Türkiye’nin Ağrı’yı daha çok benimsemesi için Ağrı’yı ön plana çıkardık. Şu an buraya 81 ilden 104 kadın geldi. Amacımız, Ağrı’nın turizm potansiyelini geliştirmek ve kültürel faaliyetlerini detaylı bir şekilde ülkemize tanıtmak. Bunun yanında da ‘Kadına yönelik şiddete hayır’ programını desteklemeyi, ilimizi tanıtmayı, herkesin rahat ve huzurlu bir şekilde seyahat edebileceğini göstermeyi amaçlıyoruz.” Dedi.
‘Ağrı Dağı’nın zirvesine çıktım’
“ Kadına şiddete hayır” etkinlikleri kapsamında geldiği Ağrı’da, Ağrı Dağı’nın zirvesine çıktığını ifade eden kadınlardan Handan Güzel, Ağrı’nın efsanelere konu olmuş, önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunu dile getirerek: “İçimde ukde olan, yıllardır yapamadığım ülkemi adım adım dolaşmaya karar verdim. Bunun sağlığıma da iyi geleceğini düşündüm. Burada Ağrı Dağı’nın zirvesine çıktım. Türkiye’de kaç kişi Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkmıştır? Bunu bilmiyorum. Bu çok güzel bir duygu. Ayrıca burada çıkılan yol, verilen mesajlar çok önemli. “Kadına şiddete hayır” diyoruz. Bir kere Ağrı, güneşin doğduğu şehir. Efsanelere, Yaşar Kemal’in kitaplarına konu olmuş kadim bir şehir. Yurt dışından birçok bilim insanının gelip tarihi yerleri anlattığı çok kutsal topraklar. Yani bu medeniyetlerin barıştığı bu toprakları gezip kültürel anlamda da çok şey öğreniyoruz. Dünyada insanların akın akın gelip gezdiği bu topraklara lütfen bizim insanlarımız da gelsinler. Tereddüt etmesinler. Endişelerinizden arının. Medeniyetlerin eşiği olan bu şehri gelin, gezin, görün. Ağrı efsaneler şehridir. Tarihi yerleri çoktur. Burada verilen mesajlarda çok güzel. Kadına şiddete hayır. Yozlaştığımız ve özellikle canlıya şiddete arttığı şu günlerde bu mesaj çok önemli. Mesajımız, kadına, canlıya, insana şiddete hayır” diye konuştu.
‘Her türlü canlıya şiddete hayır’
Bir başka kadın Hayriye Boz ise şunları söyledi:
“Gezileri çok seviyorum. Dağcılık, yürüyüş gibi etkinliklere sürekli katılıyorum. Arkadaşlarımızla buraya geldik ve çokta mutluyuz. Burada ilk olarak Ağrı’ya geldik. Diyadin ve Doğubayazıt’ı gezeceğiz. Güzel bir birliktelik oluyor. Bu programımız aslında sadece kadına değil, aslında “her türlü canlıya şiddete hayır” programıdır diyorum ben. Çocuklara, erkeklere ve havanlara da şiddete hayır diyorum. Ben canlıları seviyorum, doğayı seviyorum. Bunun yanında Ağrı, dokusu bozulmamış, çok bakir bir şehir. Ben çok yurt dışı, yurt içi gezisine katıldım. Fakat Ağrı beni çok etkiledi. Van ve Kars’a daha önce gelmiştim. Ancak Ağrı’ya hiç gelmedim. Bu gün geldim ve gerçekten çok beğendim. Gerçekten insanı olsun, doğası olsun bozulmamış bir şehir”
Kadınlar, Diyadin’den sonra Doğubayazıt ilçesinde İshak Paşa Sarayı ve çevresinde de etkinlikler yapacaklar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM