• DOLAR
  $3.418,3100
 • EURO
  $1,1175
 • ALTIN
  $46.253,2900
 • BIST
  1,1813
Ağrılı şampiyon sporcular yeni başarılar için hazırlıklarını sürdürüyor

Ağrılı şampiyon sporcular yeni başarılar için hazırlıklarını sürdürüyor

Romanya’nın Poina Braşov kentinde 24 Ekim’de gerçekleştirilen 12. Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası’nda Türkiye’yi başarı ile temsil eden Ağrılı sporcular Mehmet Vefa Aydemir ve Ramazan Yorulmaz, antrenörleri Ramazan Karagöz eşliğinde çalışmalarını zorlu arazi koşullarında sürdürüyor
Ağrı Halk Eğitim Merkezi Bünyesinde Geçlik Spor İl Müdürlüğü ve İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin destekleri ile hazırlandıkları 12. Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası’nda 24 Ekimde Türkiye’yi temsil eden Ağrılı sporculardan Mehmet Vefa Aydemir, gençler 6 kilometrede düzenlenen yarışta 1. Ramazan Yorulmaz ise 2. oldu. Balkan Şampiyonasında aldıkları başarılı sonuçların ardından Ağrı’ya dönen sporcular, çalışmalarına yeni yarışlarda yeni başarılar elde etmek için kaldıkları yerden devam ediyor.
‘Haftalık 250 kilometreye yakın koşuyoruz’
Genç sporcuların hem antrenörlüğünü yapan hem de Türkiye’yi Yetişkin Erkekler 12 kilometre Balkan Yarışlarında temsil ederek 2. olan Ramazan Karagöz yaptıkarı çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada: ” Bizim branşımız atletizm. Biz hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 15 kişilik sporcu grubumuz var. Haftalık 250 kilometreye yakın koşuyoruz. 15 kişilik grubumuzda 3 kız 12 erkek sporcumuz mevcut. Kendim 2011 yılında spora başladım. Hala aynı şekilde devam ediyorum. Aynı zamanda Halk eğitim Merkezi bünyesinde antrenörlük yapmaktayım. En son sporcularımızla birlikte katıldığımız şampiyonada sporcularımızın başarılı sonuçlar elde etmesinin ardından İbrahim Çeçen Üniversitemize ait tesislerde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. 24 Ekim’de Romanya’nın Poina Braşov kentinde gerçekleştirilen 12. Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası’nda sporcularımızla önemli başarılar elde ettik. Sporcumuz Vefa Aydemir gençlerde 6 kilometre yarışında 1. olurken Ramazan Yorulmaz ise 2. oldu. Bende aynı zamanda hem antrenörlük yapıyorum hem de koşularda yarıştım. Büyük erkeklerde 12 kilometre yarışında Balkan 2’si oldum” dedi.
‘Oldukça zorlu koşullarda hazırlıklarlandık’
Türkiye’yi başarı ile temsil ettikleri 12. Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası’na zorlu arazi koşullarında kısıtlı imkanlarda hazırlandıklarını belirten Karagöz, Ağrı’ya amatör spor dalları için bir spor kulübü kurulmasını istediklerini söyledi.
Ağrı’nın sporcu anlamında önemli bir potansiyeli olduğuna dikkat çeken Karagöz: “Balkan yarışlarına gitmeden önce hazırlıklarımızı oldukça zorlu koşullarda yapmak durumunda kalıyorduk. Yaz kış demeden engebeli arazilerde yarışlara hazırlandık. Hazırlıklarımızı doğa ile baş başa yapıyoruz. Bu süreçte Halk Eğitim Merkezimizin yanı sıra Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz de bize oldukça destek oldu. Bizde emeğimizin karşılığını aldık. Şu anda yarış dönüşü Üniversitemiz bize oldukça destek oluyor. Ağrı özellikle amatör sporlarda önemli bir potansiyele sahip. Oldukça başarılı olmuş ve başarılı olabilecek sporcularımız mevcut. Ancak ne yazık ki şehirde imkanlarımız oldukça kısıtlı. Bir spor kulübümüz yok. Çoğu sporcumuz başka şehirler adına yarışmak zorunda kalıyor. Çoğu da imkan bulamadığı için sporu bırakmak zorunda kalıyor. Oysa Ağrı’da bir spor kulübü kurulsa bizim gibi sporcular rahat eder. Ağrı’nın başarı çıtası da yükselir. Bizim gibi sporcular kendi illeri adına yarışma şansı yakalar. Ağrı’ya spor kulübü kurulması konusunda başta belediyemiz olmak üzere diğer yetkililerden destek bekliyoruz. Ağrı’ya spor kulünün kurulması çoğu sporcumuz için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Şu anda sporcularımızla birlikte önümüzdeki şampiyonalara yılmadan daha büyük başarılar elde etmek için çalışmalarımızı sürdüyoruz. Hedeflerimiz büyük. Burada sporcu arkadaşlarımızla kendimize en büyük hedef olarak Olimpiyat oyunlarını beliredik. Sunulan imkanlar dahilinde bunu başarmak için her şeyi yapmakta kararlıyız. Pandemi nedeni ile bu yıl Dünya Şampiyonası iptal oldu. Önümüzde Türkiye Şampiyonası var. Onun için hazırlanıyoruz. Her ne kadar pandemi koşulları bizi olumsuz etkiliyorsa da biz çalışmalarımızı hedeflerimize ulaşmak amacıyla sürdüreceğiz. Alacağımız sonuçlarla bizden sonraki sporcularımıza da örnek olarak başarıyı hedefleyen bir nesil yetiştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
‘En büyük hedefim Olimpiyat Şampiyonluğu’
24 Ekimde Romanya’nın Poina Braşov kentinde düzenlenen 12. Balkan Dağ Koşusu Şampiyonası’nda genç erkekler 6 kilometre yarışında 1. olan Mehmet Vefa Aydemir’de pandemi dönemide Dünya Şamiyonası dahil birçok uluslararası yarışın iptal edildiğini ifade ederek her koşulda çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi. Ağrı’yı oldukça kısıtlı imkanlarla yaptıkları hazırlıkla başarı ile tesil ettiklerini kaydeden Aydemir: ” 6 yıldır atletizmle uğraşıyorum. Son Balkan Şampiyonasında 1. oldum. Zorlu bir çalışma dönemi geçirdik. Hem pandemi hem arazi şartları bizi oldukça zorladı. Ama çok şükür emeğimizin karşılığını aldık. Ben ve arkadaşlarım oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Şu ana kadar Halk Eğitim Merkezi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve üniversite ellerinden gelen desteği bize sundular. Bizde arazi şartlarında hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu yıl Balkan Şmapiyonası haricinde Dünya Şampiyonası olacaktı. Fakat pandemiden dolayı birçok yarış gibi iptal oldu . Şimdilik en yakın yarış olarak önümüzde Türkiye Şampiyonası var. Ona hazırlanıyoruz. Onun dışında gelecek yılki şampiyonalara hazırlıklarımız sürdüreceğiz. En büyük hedefimiz Olimpiyat şampiyonluğu” şeklinde konuştu.
‘Ağrı’ya bir spor kulübü kurulmasını istiyoruz’
Şampiyonada genç erkekler 6 kilometre yarışında 2. olan bir diğer sporcu Ramazan Yorulmaz ise Ağrı’da tesis anlamında spor alt yapısının geliştirlimesi durumunda önemli sporcuların yetişeceğine inandıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:
“2016 yılından beridir atletizm dalında spor yapıyorum. 2019 yılında Milli Takıma seçildim. Geçmişte yine Romanya’da yapılan Balkan Şampiyonasında 2’nci olmuştum. Bunun yanında Türkiye Şampiyonasında 1. ve Avrupa Şampiyonalarında 3. oldum. Bu sene pandemiden dolayı her ne kadar yeteri kadar hazırlanamasak da düzenlenen Balkan Şmpiyonasında 2. oldum. Bu şampiyonaya bütün Balkan ülkelerinde sporcular katılmıştı. Yaklaşık 70 ile 80 sporcu ile yarışı koştuk. Önemli başarılar elde etti benimle birlikte yarışan diğer arkadaşlarım. Genelde başka şehirler adına koşmak zorunda kalıyoruz. İlimizde imkanlarımız kısıtlı. Spor kulümüzü olsa daha önemli başarılar elde etmekde o kadar zorlanmayız. Şu an Halk Eğitim Merkezimiz, Gençlik Spor Müdürlüğümüz, Üniversitemiz bize destek oluyor. Ancak yetersiz. Özellikle kış şartları bizi zorluyor. Malzemelerimiz yetersiz. Şu an kendi hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Her ne kadar pandemiden dolayı birçok önemli yarış iptal olsa da hazırlıklarımızı her türlü şartta sürdürecez. İlerde de Olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyorum”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?