• DOLAR
  $4.087,9100
 • EURO
  $1,0781
 • ALTIN
  $60.986,2100
 • BIST
  1,1644
Ağrı’daki kanyonlar dört mevsim göz kamaştırıyor

Ağrı’daki kanyonlar dört mevsim göz kamaştırıyor

Ağrı-Erzurum Karayolu Eleşkirt Sarıcan Deresi ve Güneykaya Geçidi mevkiinde bulunan kanyonlar ile Diyadin’deki Murat Kanyonları dört mevsim ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.
Ağrı-Erzurum Karayolu üzerinde Eleşkirt’te bağlı Sarıcan ve Çatalpınar köyleri arasında uzanan kanyon ile Diyadin Murat Kanyonları, dört mevsim sahip olduğu manzara ile yerli ve yabancı turistleri kendisine hayran bırakıyor. Şu sıralar bastıran Kış mevsimi ile oluşan buz sarkıtları ile görenleri hayran bırakan kanyonlar, özellikle Ağrı- Erzurum arasında yolculuk yapan insanlar başta olmak üzere ziyaretçi akınına uğruyor. Kanyonun manzarasını gören sürücü ve yolcular, mola vererek kanyonun doğası ile baş başa kalıyor.
“Kendimi Karadeniz Yaylalarında his ettim“
Rize’den Ağrı’ya okul arkadaşını ziyaret etmek için geldiğini söyleyen Şenol Yanık, yolculuk esnasında Ağrı – Erzurum Karayolu Sarıcan Deresi Mevkiine geldiklerinde kanyonun manzarası karşısında hayran kaldığını belirterek: “ Buraya vardığımızda bir anda kendimi Karadeniz yaylalarında hissettim. Arkadaşlarımla birlikte gördüğümüz manzara karşısında hayran kaldık. Bir an sadece geçip gitmek istemedik. O yüzden burada mola verdik. Daha önce böyle bir yerin olduğunu bilmiyordum. Gerçekten harika bir doğası var. Hava sıcaklığı da mevsime rağmen gayet iyi. Bunu da fırsata çevirerek gezme fırsatı yakaladık. Yolda ilerlerken kanyonun arasından geçen dere sanki yukarı doğru akıyormuş gibi bir algı oluşturuyor insanda. Harika manzarası var ve çok güzel fotoğraflar çektik. Şu an yolculuk yaptığımız için kısa süreli beklemek zorunda kaldık. İlerleyen günlerde arkadaşlarımla birlikte özellikle gelmek istiyorum buraya. Burası değerlendirilirse ulaşımı da kolay olduğu için önemli bir turizm yeri olabilir. İnsanlar oldukça ilgi gösterir diye düşünüyorum” dedi.
“Manzarayı gören insanlar durup piknik yapıyor“
Eleşkirt’e bağlı Çatalpınar Köyü’nde oturan ve çobanlık yapan Abdullah Yördük, Kanyonların bulunduğu mevkii de çoğu zaman hayvanlarını otlatmak amacıyla geldiklerini belirterek karayolunda yolculuk yapan çoğu insan ve yerli ve yabancın turistin, her mevsim karşılaştıkları manzara karşısında hayran kaldığını söyledi.
Çoğu insanın kanyonlarda mola vererek doğada vakit geçirdiğini ifade eden Yördük: “ Şu an kış mevsimi geldi. Burası bu mevsimde ağaçlar ve bitki örtüsünün büründüğü renklerden dolayı çok güzel bir manzaraya sahip oluyor. Bu sene de hava iyi gidiyor. O yüzden buradan geçen birçok insan e turist burada mola vererek piknik yapıyor. Gerçekten çok güzel bir doğası var. Burada insanların piknik yapabilmesi için parkta yapıldı. Ama şu an insanlar parka pek gitmiyor hava şartlarından dolayı. Ama manzarayı gören boş geçmiyo4r. Araçlarından inip fotoğraf çekiyorlar. Kanyonu çekiyorlar. Hatta balık tutmaya çalışanlar bile var. Koyunlarımızı otlatırken bizim yanımıza gelip köy havası solumak isteyende var. Burası biraz daha değerlendirilip özellikle bitki örtüsü doğal ağaçlar koruma altına alınırsa daha da ilgi çeken güzel bir yer olur. Memleketimize da faydası olur. Gerçekten her kesin gelince vakit geçirmesi ve görmesi gereken bir yer.” Şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?