• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı’nın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor

Ağrı’nın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor

Ağrı’da baharın gelmesi ile birlikte uzun süredir etkili olan yağmur, yüksek kesimlerde yer yer kar yağışına dönüşüyor

İl genelinde etkili olan yağışlar, hava sıcaklıklarının düşmesiyle yüksek kesimlerde yerini kara bırakarak bazı köyleri beyaza bürüdü. Havaların güneşli olması beklenen Mayıs ayında Ağrı merkez ve ilçelere bağlı yüksek rakımlı bazı köylerde yağan kar vatandaşları hazırlıksız yakaladı.

Beklenmedik anda gelen kar yağışını gören vatandaşlar telefonları ile kaydederken, meralarda hayvanlarını otlatmaya çıkaran besiciler, zor anlar yaşadı

‘Yeter ki yağsın biz razıyız’

Ağrı’nın Taşlıçay ilçe sınırlarında bulunan 2241 rakımlı Balık Gölü çevresinde bulunan köylerde uzun yıllardır hayvancılıkla geçimin sağlayan besicilerden Mehmet Artan, kent genelinde uzun zamandır etkisini sürdüren yağışların yaşanan kuraklığın sonlanması açısından kendilerini sevindirdiğini belirterek: “ Bu yıl kar az yağmasına rağmen baharın gelişi ile birlikte uzun zaman oldu yağmur yağıyor. Ancak 1 Mayıstan itibaren bulunduğumuz köyde ve civarda fırtına ve kar yağışı oluyor zaman zaman. Malum rakım yüksek. 3 gün oldu hava şartları oldukça kötü. Bazen tipiden dolayı göz gözü görmüyor. Uzun yıllardır hayvancılık yapıyoruz. Büyük ve küçükbaş hayvan besliyoruz. Hava kötü olduğu için çoğu zaman geri içeri koymak zorunda kalıyoruz. Özellikle kuzular için çok kötü oluyor. Hayvanlar üşüyor. Kar yağışı sırasında çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Tabi bu yağışlar bizleri zorlasa da geçen yıl yaşanan kuraklığa karşı iyi. Seviniyoruz. Ama şu an Nisan ayını bile bitirdik. Mayıs ayında kar yağması bizi de şaşırttı işin açıkçası. İnşallah bu yıl bereketli bir yıl olur. Her kes emeğinin karşılığını alır. Her ne kadar bazı insanlar için zor olsa da bizim için iyidir. Yeter ki yağsın biz razıyız. Her taraf beyaza büründü. Bizim için çok iyi oluyor. Biz kışın kar yüzü görmedik çünkü.” Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM