• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı’da üretim için çiftçiye destek sürüyor

Ağrı’da üretim için çiftçiye destek sürüyor

Ağrı’da Tarım ve Orman Bakanlığı ve DAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteklediği proje kapsamında Valilik koordinesinde İl Özel İdaresi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 447 çiftçiye nohut, mercimek, ayçiçeği, çilek, mısır ve patates tohumu dağıtıldı.

12 Milyon Türk Lirası maliyeti olan proje kapsamında tohum dağıtımının yanı sıra kentte bulunan TRT Park alanında kurulan Tarım Park’a 22 adet tarımsal makine kazandırılırken, 180 köyün meralarına hayvanların su ihtiyacını karşılamak üzere 500 adet sıvat bırakılacak.

TRT Park alanında kurulan Tarım Park’ta düzenlenen Tohum-Sıvat Dağıtımı ve Makine Tanıtım Töreninde konuşan Ağrı Valisi Osman Varol, Ağrı’nın tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’nin en önemli illerinin başında geldiğini ifade ederek, bu alanda kentin bütün potansiyelinin ortaya çıkması amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

‘Tarım ve hayvancılık sektörümüzü daha güzel günler bekliyor’

Kentte tarım ve hayvancılığın gelişmesi amacıyla önemli yatırımlar yapıldığını kaydeden Vali Varol: “ Tarım, tarımsal faaliyet, tarımsal üretim ülkemizde önem vermemiz gereken temel alanlardan bir tanesi. Hepiniz biliyorsunuz ki göreve başladığımız günden beridir bu ilin çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledik ve bu doğrultuda “Potansiyelini keşfet Ağrı” sloganı ile çalışmalar yaptık. Bura da önem verdiğimiz ve ciddi kaynaklar ayırdığımız alanlardan bir tanesi de tarım ve hayvancılıktı. Çünkü biliyoruz ki Ağrı, Doğu Anadolu Bölgesi ve Serhat Bölgesinin önemli şehirlerinden bir tanesidir. Ağrı’nın insanları kadimden beri tarım ve hayvancılık ile uğraşıyor. Bu işi Türkiye’de belki de en iyi bilen bölgelerden bir tanesi. Zamanında özellikle hayvancılık alanında ülkede gündemi belirleyen, fiyatları belirleyen, ticaretin temel olarak döndüğü illerden bir tanesi. Ama sonrasında yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı bu alanda biraz normal dönemine göre biraz geri kalmış, ancak yeniden bu alandaki hareketini arttırıp, potansiyelini gerçekleştirme çabasında olan güzide bir şehrimiz. Bizim yapmamız gereken sadece çiftçilerimizin ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın önünü açmak ve onlara destek olmak. Bu alanda hem il özel idaremiz hem de tarım il müdürlüğümüz gerçekten çok güzel çalışmalar ortaya koydular. Şu ana kadar il özel idaresi kaynaklarından oransal olarak tarıma en fazla kaynak ayıran iliz. Bu güne kadar yaklaşık 120 milyon liralık bir kaynağı tarıma ayırdık.  Hayal ettiğimiz projelerin hepsini adım adım hayata geçiriyoruz. Bundan sonra da bu gün burada gördüğünüz gibi bu yıl ayırdığımız kaynak gibi tarıma ve hayvancılığa ciddi kaynaklar ayırmaya devam edeceğiz. Ayrıca Tarım Bakanlığımızın ulusal bazda yaptığı desteklerden de ciddi bir şekilde faydalanmaya devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemlerde özellikle pandemi döneminde dünya genelinde önemi yeniden anlaşılan, bizim her zaman önemini bildiğimiz tarım ve hayvancılık sektörümüzü daha güzel günler bekliyor. Bizlerde burada ilimizde yapmakta olduğumuz destekleri arttırarak devam ettireceğiz.” Dedi.

‘Ağrı’ya 51 milyon hibe destek sağlamışız’

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi DAP Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen de Doğu Anadolu’da bulunan 15 ilde tarım ve hayvancılığın gelişmesi amacıyla yaptıkları çalışmaların artarak devem edeceğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“ Amacımız bölgenin potansiyellerini öne çıkararak, bu potansiyelleri destekleyecek projelere destek olmak ve bölgede üretim ve istihdamı arttırmak. Bu anlamda en çok önem verdiğimiz konulardan bir tanesi de tarımın makineleştirilmesi. Özellikle çiftçiliğin daha kolay bir iş haline gelmesi ve gençlerimizin daha çok bu işe yönelmesi. Bu anlamda elimizden gelen bütün desteği veriyoruz. Şimdiye kadar Ağrı’ya 51 milyon hibe destek sağlamışız. Bundan sonrada tarım ve hayvancılık ile diğer sosyal alanlardaki projeleri desteklemeye devam edeceğiz.”

Yapılan konuşmaların ardından, çiftçilere tohumlar dağıtıldı.

Törene Ağrı Valisi Osman Varol, Ağrı Milletvekili Ruken Kilerci, Ağrı Belediye Başkanı Metin Karadoğan, AİÇÜ Rektörü Prof Dr. Abdulhalik Karabulut, DAP Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen, kurum amirleri ve çiftçiler katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM