• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı’da pancar alım töreni düzenlendi

Ağrı’da pancar alım töreni düzenlendi

Ağrı’da 2022-2023 dönemi 39. Pancar Alım töreni düzenlendi.
Ağrı Şeker Fabrikasının bahçesinde gerçekleştirilen törene, TÜRKŞEKER Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Açıkgöz, Ağrı Şeker Fabrikası Müdürü Metin Arslan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, Ağrı Belediye Başkan Vekili zahir kılıç, Protokol üyeleri ve pancar üreticileri katıldı.
“Türkiye’nin şeker üretim kapasitesi ihtiyacının üzerinde”
Programda konuşma yapan TÜRKŞEKER Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Açıkgöz, “Ağrı ilimizin pancar alım kampanyasına hoş geldiniz. Malumunuz TÜRKŞEKER 15 fabrikasıyla, 2 alkol fabrikası, 2 makina fabrikası, yine elektromekanik aygıtlar fabrikası ve şeker enstitüsüyle ile tam 96 yıldır bu ülkeye hizmet eden büyük bir sanayi kuruluşu. Ve yüzde 36,5’luk Pazar payıyla sektörde de lider bir şeker üretim halkasının lideri ve sektörde öncü bir kuruluş. Ülkemizin toplam şeker ihtiyacı 2 milyon 700 bin ton, Türkiye’nin şeker üretim kapasitesi, 3,6 milyon ton. Türkiye’nin şeker üretim kapasitesi ihtiyacının üzerinde, yani vatandaşımız, halkımız bu anlamda rahat olsunlar, Türkiye’de insanımız, vatandaşımız, imalatçımız şekersiz kalmaz.” İfadelerini kullandı.
“Şu ana kadar biz üreticilerimize 38 milyon 908 bin lira civarında bir avans ödemesi yaptık”
Bu yıl Ağrı Şeker Fabrikasında 315 bin ton pancarın işleneceğini söyleyen Ağrı Şeker Fabrikası Müdürü Metin Arslaln, “Nasip olursa bu yıl, dört bölgemizde 72 köyümüzle, bin 485 çiftçimizle beraber, 75 bin 530 dekar pancar ektik. Bunda doğu teşvik priminin de çok önemli bir faydası var. Nasip olursa bu yıl fabrikamız, 315 bin ton pancar işleyecek. Şu ana kadar biz üreticilerimize 38 milyon 908 bin lira civarında bir avans ödemesi yaptık. Bu günkü avans fiyatıyla bölgemize 400 milyon biz çiftçimize pancar bedeli ödeyeceğiz. Biz bundan sonraki yıllarımızda da pancar ekiminin gayreti için canla başla çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM