• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı’da öğrencilerin geliştirdiği robotlar göz doldurdu

Ağrı’da öğrencilerin geliştirdiği robotlar göz doldurdu

Ağrı’da, Valilik koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hayrettin Atmaca Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması tamamlandı. Yarışma finalinde Ağrılı öğrencilerin geliştirdiği robotlar göz doldurdu.

Öğrencilerin teknolojik tasarımlar yapmaya teşvik edilmesi, teknolojiye olumlu yönde ilgilerinin artırılması ve meslekî becerilerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmada, il genelinde ortaokul ve liselerden 1 koordinatör öğretmen ile 4 öğrenciden oluşan toplam 68 ekip yarıştı. Mart ayında ön elemeleri yapılan yarışmada, merkez ilçede 6, Patnos ilçesinde 4, Taşlıçay ilçesinde 3, Eleşkirt ve Diyadin ilçelerinde ikişer, Doğubayazıt, Hamur ve Tutak ilçelerinde ise birer ekip olmak üzere toplam 20 ekip finale yükseldi.

Yarışma sonunda finale kalan öğrencilerin geliştirdiği robotlar, Kapalı Spor Salonunda düzenlenen “Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması” final programında, şampiyon olmak için kıyasıya yarıştı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisi yapıldı.

Daha sonra yarışmada robotlar, labirent şeklinde hazırlanan parkurların başlangıç noktasından başlayarak zemine yerleştirilmiş olan QR kodları okuyup, ana sunucuya gönderdi. Yarışma sonunda, tüm QR kodları okuyarak, en kısa sürede parkurun bitiş noktasına gelen Taşlıçay Anadolu Lisesi ekibi 1’inci olurken, Merkez 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi 2’inci, yarışmaya 2 proje ile katılan Taşlıçay Anadolu Lisesi 3’üncü oldu.

Programda, okulları adına yarışan ekiplerden birinci olan Taşlıçay Anadolu Lisesi’ne 75 bin lira, ikinci olan Ağrı 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi’ne 50 bin lira ve üçüncü olan Taşlıçay Anadolu Lisesi’ne 25 bin lira ile kupa verildi.

Yarışma finalinde konuşan Ağrı Valisi Osman Varol, Ağrı’da kodlama eğitimlerinin uzun süredir devam ettiğini ve öğrencilere her türlü imkanı sağlamak adına yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirtti.

Organizasyona öncülük eden Atmaca ailesine teşekkür eden Vali Varol, “ “ Bizden önceki Valimiz Süleyman Elban ve Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde çocuklarımızın teknolojik anlamda gelişmesi için robotik kodlama alanında bir seferberlik ilan edilmişti. Bu organizasyon bunun pekişmesi ve geliştirilmesi anlamında çok önemlidir. Genel anlamda baktığınızda Ağrı’mız hakkında ‘mahrum ve birtakım imkanları kısıtlı bir bölge’ gibi bir algı varken, bu algının bulunduğu bir ilde böyle önemli bir teknoloji yarışmasının meydana gelmesi, inanılmaz bir potansiyele sahip gençlerimizin medeni cesaret gösterip kendilerini ifade etmeleri anlamında çok önemlidir. Gelecek yıllarda bu etkinliklerin daha üst formatlarda devam etmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Atmaca Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca ise konuşmasında, Ağrılı gençlerin, içlerindeki cevherlerin ortaya çıkması için ellerinden gelen katkıyı sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

‘Teknolojiye önem veren milletler, gelişerek modern ve rahat yaşam koşullarına erişmişlerdir’

Ağrı Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek de teknolojinin önemine dikkat çekerek: “Tarih boyunca teknolojiye önem veren milletler, daha da gelişerek modern ve rahat yaşam koşullarına erişmişlerdir. Bu nedenle teknoloji her alanda esas alınmalı ve insan hayatına yön vermelidir. Hızla gelişen teknoloji ve bunun sonucunda ortaya çıkan gereksinmeler bilgiyi ön plana çıkarmıştır. Çağımızda bilgi alışverişi ve kullanımı çok önemli hâle gelmiş ve çağa “bilgi çağı” denilmiştir. Bu çağı yakalayan, gereklerini yaşayan toplumlara da bilgi toplumu denilmektedir. Teknolojinin vazgeçilmez olduğu bu bilgi çağında teknolojiyi takip etmek, yakalamak, doğru kullanmak ve geliştirmek büyük önem arz etmektedir. İnsanın yaşamını çok yönlü etkileyen teknolojinin önemi vurgulamak ve teknoloji ile ilgili farkındalık oluşturmak için Sayın Valimizin himayelerinde bu proje hayata geçirilmiştir. Bu proje ile Ağrılı öğrencilerin, teknolojik tasarımlar yapmaya teşvik edilmesi, teknolojiye olan ilgilerinin artırılması ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.  Bugün, tamamen öğrencilerin tasarladıkları ve kodladıkları robotların, hazırlanan parkurlarda final yarışlarına şahitlik ettik. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve önümüzdeki yıllarda hep geliştirilerek geleneksel hale getirilmesi planlanan robotik yarışma, ilimizin gelişimine büyük katkılar sunacaktır. Kıymetli öğretmen ve öğrencilerin aylar süren emekleri, Türkiye’nin zirvesinde böyle güzel bir organizasyonun gerçekleşmesine vesile olmuştur.” İfadelerini kullandı.

Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması Finalini Vali Osman Varol’un yanı sıra AK Parti Ağrı Milletvekili Ruken Kilerci, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, il protokolü ve çok sayıda öğrenci ve öğretmen takip etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM