• DOLAR
  $2.041,51
 • EURO
  $0,4213
 • ALTIN
  $30.103,22
 • BIST
  1,0432
Ağrı’da kütüphanelere 650 bin kitap dağıtıldı

Ağrı’da kütüphanelere 650 bin kitap dağıtıldı

Ağrı’da “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi” kapsamında hayata geçirilen 554 kütüphane ile kentteki tüm okullara 1071 çeşitten oluşan 650 bin kitap dağıtıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığınca ülke genelinde yürütülen Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi kapsamında en çok kütüphanenin yapıldığı Ağrı’da, Hayrettin Atmaca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kurulan kütüphanenin açılışı ve kitap dağıtımı için program düzenlendi.
Düzenlenen programa katılan Ağrı Valisi Osman Varol, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek ve beraberindekiler kurdele kesip bir kütüphanenin açılışını yaptı.
Açılışın ardından kütüphanede incelemelerde bulunup öğrencilerle sohbet eden Vali Varol burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. 554 okula yapılan kütüphanelerle kentte kütüphanesiz okulun kalmadığını söyleyen Vali Varol, kütüphanelerde kitap sayısı ve çeşitliliğini artırmak için çalışma başlattıklarını belirti.
‘650 bin kitabı ilimizde okullarımızdaki kütüphanelere kazandırmış olduk’
Ağrı’da şu ana kadar kurulan kütüphanelerde dağıtılan kitaplar hakkında bilgi veren Vali Varol: “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde ülke genelinde başlatılan ‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak’ projesi kapsamında Ağrı’da kısa sürede 554 tane kütüphane kuruldu. Bu konuda öncelikle Ağrı olarak birinci sıradayız. 554 tane okulumuza 3 haftalık kısa bir sürede kütüphane kurduk. Bunu yaparken de Ağrımıza özgü yöresel motifleri kütüphanelerimizde kullandık. Bu kullanılan malzemelerin tamamının meslek liselerimizde ürettik. Böylece Ağrı genelinde kütüphanesiz okulumuz kalmadı. Bunları yaparkende kütüphanelerimize kitap takviyesi gerekiyordu. Bu kapsamda 1071 çeşitten toplamda 650 bin tane kitabı ilimizde okullarımızdaki kütüphanelere kazandırmış olduk. Bunu yılsonuna kadar 1 milyona tamamlamayı düşünüyoruz. Nihai hedefimizde önümüzdeki dönemde ise bu kitap sayısını 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımızın arzu ettikleri her türlü kitabı okullarındaki kütüphanelerde bulmasını istiyoruz. Yine bu kütüphaneleri yaparken sıfır atık kavramını da ön plana çıkarmak adına il merkezinde bir sıfır atık kütüphanesi yaptık. Bunu aynı zamanda da Milli Eğitim Müdürlüğü teşkilatımız bunu 7 ilçeye de yapıyor. Bunların yanında etkinlikler ve kampanyalarla öğrencilerimizin kitap okumalarını sağlayacağız. En fazla okuyan öğrencilerimizi ödüllendireceğiz” dedi.
Düzenlenen kütüphane açılış programı, en çok kitap okuyan öğrencilerle hediye verilmesiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?