• DOLAR
  $2.059,9
 • EURO
  $0,4299
 • ALTIN
  $30.168,94
 • BIST
  1,0545
Ağrı’da hedef, en fazla aşılama oranına sahip olan il olmak

Ağrı’da hedef, en fazla aşılama oranına sahip olan il olmak

Türkiye korona virüs aşı haritasında sarı iller kategorisinde yer alan Ağrı’da hedef, İl Sağlık Müdürlüğünce kent genelinde başlatılan aşı kampanyası ile Türkiye’de en fazla aşılama oranına sahip olan il olmak

Başlatılan kampanya kapsamında sahada çalışma yapan 60 mobil ekibin yanı sıra kent merkezinde 6 kontrol noktasında kurulan aşı stantları ve 13 ayrı noktadaki aşı çadırında çalışmalar sürüyor.

Cumhuriyet Caddesinde kurulan aşı çadırında sağlık ekipleri ile birlikte cadde, kıraathane ve çay bahçelerinde vatandaşları aşı olmaya davet eden il Sağlık Müdürü Coşkun Daharlı yaptığı açıklamada, kent genelinde bütün kurum amirleri, çalışanlar, muhtarlar ve STK temsilcileri ile birlikte aşı kampanyası başlattıklarını söyledi.

‘Amacımız aşı ile ilimizdeki vaka sayılarını, yoğun bakım hasta sayısını ve vefat sayısını azaltmak’

Kent genelinde kurulan aşı stantları ve aşı çadırlarının yanı sıra 60 mobil ekip ve kentte faaliyet yürüten 60 STK’nın da desteği ile aşı çalışmalarına devam ettiklerini belirten Daharlı: “ ilimizde vaka sayılarının yüksek olması ve aşı oranımızın düşük olması nedeni ile idari mülki amirlerimiz, ilimizde faaliyet yürüten STK temsilcilerimiz, muhtarlarımız ve bütün il sağlık müdürlüğü idarecilerimiz ile beraber sahada aşılama yapıyoruz. Bu gün bu organizasyonla 18 mahallemizde muhtarlarımızla birlikte 60 mobil ekip ve 60 sivil toplum kuruluşu temsilcilerimizle dev bir aşı organizasyonu gerçekleştirdik. Amacımız aşı ile ilimizdeki vaka sayılarını, yoğun bakım hasta sayısını ve vefat sayısını azaltmak. Şu anda vaka artışlarımız yüksek seyretmekle beraber aşılama oranımız arttıkça da hastaneye yatış ve yoğun bakım yatış oranımızda azalıyor. Tabi ki insanlarımızı aşılamak için ekiplerimiz hane hane, mahalle mahalle geziyorlar. Tek tek kapı kapı çalarak sivil toplum kuruluşlarımızın da destekleri ile güzel bir aşılama çalışması devam ediyor.” Dedi.

‘Delta mutasyonunun da ortaya çıkması ile birlikte vefatlar genç-yaşlı aşısızlarda da görülüyor’

Hastaneye yatan ve entübe olan hastaların yüzde 95 oranında aşısız olan ya da aşılarını tamamlamayan hastalar olduğuna dikkat çeken Daharlı, kentte vaka sayıları ve aşılama oranına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

“ İnşallah Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın dediği gibi “Ağrı’ya ne sarı ne mavi Ağrı’ya en çok aşılama oranına sahip il olmak yakışıyor” bizde Sayın Bakanımızın mesajını aldık. Tüm ilimiz, vatandaşlarımız, idarecilerimiz, kaymakamlarımız ve sayın valimizle birlikte bir seferberlik başlattık. Hedefimiz 3 ila 4 gün içerisinde mavi il kategorisine girmek. Şu an sarı il kategorisindeyiz. İnşallah bu kampanyamızda halkımızın da desteği ile hedefimize ulaşacağız. Şu an ilimizde yaklaşık 380 bin doz aşımızı yaptık. Bunun 220 bin dozu birinci doz aşıdır. Hastanelerimizde yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 70 seviyelerinde. Her geçen günde vaka sayımız artıyor. Özellikle yatan ve entünbe olan hastalarımızın yüzde 95’i aşısız ya da bir doz aşı olan aşılarını tamamlamamış vatandaşlarımızdan oluşuyor. Artık yaşı ve gence bakmıyor. Delta mutasyonunun da ortaya çıkması ile birlikte vefatlar genç-yaşlı aşısızlarda da görülüyor. O yüzden bunun önüne geçmek için vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?