• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı’da Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesinin inşaat çalışmaları sürüyor

Ağrı’da Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesinin inşaat çalışmaları sürüyor

Ağrı’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ağrı Valiliği ve Ağrı Belediyesi işbirliği yapılan, Türkiye’nin en büyük hayvancılık projesi olan Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesi ve Et Entegre Tesisi inşaat alanında çalışmalar sürüyor
Ağrı merkez Baloluk Köyünde 2021 yılı Kasım ayında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla temeli atılan 314 ahır, 3 veterinerlik binasının inşaat alanında Belediye Başkanı Savcı Sayan ile birlikte incelemelerde bulunan Ağrı Valisi Osman Varol, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Vali Varol, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin şu ana kadar yüzde 35’lik kısmının tamamlandığını ve gelecek yıl sonbahar aylarında projenin büyük bir kısmının tamamlanacağını söyledi.
‘Türkiye’de örnek olan bir proje’
Ağrı Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesi ve Et Entegre Tesisi Projesinin, Türkiye’de şu ana kadar tek bir noktada yapılan en büyük hayvancılık projesi olduğunu belirten Vali Varol, proje tamamlandığında, kentteki hayvancılık faaliyetlerinin tek bir noktada yapılacağını ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların gelirlerinde önemli oranda artış olacağını ifade etti.
Projenin kentleşme anlamında da Ağrı için çok önemli bir proje olduğunu kaydeden Varol: “ Malumunuz olduğu üzere projenin temel atma töreninde de hem Bakanımız hem bizler ifade etmiştik. Bu Türkiye’de tek noktada yapılan en büyük hayvancılık projesi diyebiliriz. Burada çeşitli büyüklüklerde 314 tane ahır olacak. Tabi bizim ahırların büyüklükleri ile ilgili nominal resmi rakamlarımız var. Ama sektörün gerçekleri ile ölçtüğünüzde buralarda 75 hayvanın, 150 hayvanın, 200 hayvanın sığabileceği çeşitli boylarda ahırlar, bu ahırlara bağlı yem depoları, kendi bahçe alanları, ahırlar tamamen modern bir şekilde içerisinde küçük revir alanları, hem yem hem de gübre kanalları olan, tamamen modern standartlara uygun 314 tane ahır olacak. Dediğim gibi tek noktada bu kadar büyük bir proje Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Onun içinde özellikle Türkiye’nin tamamından takip edilen bir proje. Çok önemli bir çalışma. Bizim bu projemizin başarısı aynı zamanda Türkiye’deki birçok ile ve ildeki benzer projeye de örnek olan bir proje. Tabi bunu hep söylüyoruz. Ağrı’nın geçmişten beri yaptığı ve en iyi bildiği iş tarım ve hayvancılıktır. Dolayısıyla vatandaşlarımızı bu alanda desteklememiz gerekiyor. Buda aslında ilimizde bu alana devletimizin ne kadar büyük bir kıymet verdiğinin göstergesi. TOKİ gerçekten dev bir çalışma yapıyor. Bu proje bittiğinde şehrimizin merkezinde ve çevresinde belediye alanlarında bulunan hayvancılık faaliyetleri tamamen bu noktaya alınacak. Bu hem şehrimizin kentleşme anlamında önemli bir kazanımı demek hem de bu bölgede modern olanaklara gelen hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın da gelirlerini arttıracaktır. Çok yoğun bir çalışma var. Aralık ayının sonundayız ama çok iyi bir hava var. Şu anda projenin yüzde 35’i tamamlanmış durumda. Projenin ciddi bir bölümünü önümüzdeki yılın sonbahar aylarına kadar tamamlamak gibi bir hedefimiz var. İnşallah bunda muvaffak oluruz. En kısa zamanda da bu önemli ekonomik yatırımı tamamlayıp ilimiz ve ülkemizin hizmetine sunmak en temel hedefimiz.” Dedi.
‘Türkiye’nin en büyük projesi’
Pandemi sürecinin projenin tamamlanması aşamasını geciktirdiğini dile getiren Ağrı belediye Başkanı Savcı Sayan ise, gelecek yılsonu itibari ile projenin tamamlanacağını ifade etti. Sayan: “Bu projeyi Cumhurbaşkanımıza sunduğumuzda sağ olsunlar kabul ettiler. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da bizlere destek oldular. Valimiz ile birlikte bu projeyi yürütüyoruz. Türkiye’nin en büyük projesi. Hayvancılık anlamında Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Zaten bizim için iki tane büyük proje vardı. Biri bu ahırlar projesi diğeri ise Murat Nehri Projesi. Bu Projenin yaklaşık maliyeti tamamlandığında yapılan hesaplamalara göre 2 milyar lirayı bulacak. Diğer proje olan Murat Nehri Projesi ise 1 milyar liraya mal olacak bir proje. Şu anda iki projede de yüzde 35’lik bir kısım tamamlanmış durumda. Eğer pandemi süreci olmasaydı şu ana kadar bitebilecek olan projelerdi. Ancak şu anda süren projelerimiz. Müteahhitlerimiz de çalışıyorlar. Önümüzdeki yılsonu itibari ile iki projenin de Ağrılıların hizmetine gireceğine dair taahhütleri var. Bizlerde onlara inanıyoruz. Bunlar Ağrı için devasa projeler. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarız. Belediye ve Valilik olarak bu projeleri yürütüyoruz. Allah bizleri milletimize karşı mahcup etmesin.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM