• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı yamaç paraşütçülerinin yeni gözdesi olacak

Ağrı yamaç paraşütçülerinin yeni gözdesi olacak

Hafta sonu gerçekleştirilen 4. Balık Gölü Festivali etkinlikleri kapsamında Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir ve Türkiye Hava Sporları Ağrı İl Temsilcisi Yasin Çiçek’in daveti ile Ağrı’ya gelen yamaç paraşütü sporcuları, gerçekleştirdikleri uçuşlar sonrası bölgeye hayran kaldı
Ağrı’da Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Valilik ve Kaymakamlığın destekleri ile Taşlıçay Belediyesi tarafından 4’üncüsü düzenlenen Balık Gölü Festivalinde gösteri uçuşları yapmak üzere Van’dan gelen 12 yamaç paraşütü pilotu, başta Balık Gölü’nün etrafındaki tepeler olmak üzere kentin farklı noktalarında bulunan ve bir birinden güzel manzaralara sahip olan tepelerde uçuş gerçekleştirdi. Yamaç paraşütçülerinin gerçekleştirdiği uçuşlar, hem festivale katılanlar hem de Ağrılılar tarafından büyük bir ilgi ile izlenirken, uçuş gerçekleştiren yamaç paraşütü pilotları, Türkiye ve dünyadaki bütün yamaç paraşütçülerini Ağrı’ya davet etti.
‘Balık Gölü’nün çok güzel bir manzarası var ve yamaç paraşütüne çok uygun bir ortam’
Ağrı’ya Balık Gölü Festivali kapsamında gösteri uçuşları yapmak üzere Van’dan geldiklerini belirten Van Sportif Havacılık Kulübü Başkanı İlhan Gezgen yaptığı açıklamada, yaklaşık 18 yıldır yamaç paraşütü yaptığını ve daha önce Ağrı’da uçuş gerçekleştirmediklerini ifade etti.
Balık Gölü’nde gerçekleştirdikleri uçuşlarla birlikte Ağrı’da birçok farklı noktada yamaç paraşütü ve diğer hava sporlarına uygun birçok yer keşfettiklerini belirten Gezgen: “ Ağrı Taşlıçay Belediye Başkanımız Sayın İsmet Taşdemir’in davetlisi olarak Van’dan buraya geldik. Balık Gölü Festivaline katıldık. 12 kişilik ekibimizle yamaç paraşütü gösterileri yaptık. Festival sonrasında da uçuşlar yaptık. Gerçekten Balık Gölü’nün çok güzel bir manzarası var ve yamaç paraşütüne çok uygun bir ortam. Belediye Başkanımız da bu sporun burada yaygınlaşması ve gölün turizme kazandırılması için çok çok istekli. bu konuda sporculara da destek veriyor. Bence burada yamaç paraşütü daha aktif hale getirilmeli. Buranın manzarası çok güzel. Doğası güzel, yelken bandı geniş. Çok güzel bir yer. Biz Van’dan 12 sporcu olarak geldik ve yaklaşık 18 yıldır bu sporla uğraşıyorum. Ağrı’da daha önce böyle bir ortamın olduğundan haberimiz yoktu. Burada Türkiye Hava Sporları Ağrı İl Temsilcisi Yasin Çiçek ve Lütfü Yiğit ve Sayın Başkanımızın daveti ile geldik. Çok büyük bir keyif aldık. Türkiye’deki bütün yamaç paraşütü sporcularının tamamını Ağrı’ya Balık Gölü’ne gelmelerini bekliyoruz. Herkese gelmesini öneriyoruz. Bunun yanında Ağrı’da yaptığımız incelemede burası dışında onlarca bu spora uygun farklı noktalarda tepe ve yamaçlar var. İnşallah ilerleyen süreç içerisinde tekrar bu spor için buraya geleceğiz. Burada bu sporun yaygınlaşması için çalışacağız” dedi.
‘Bu kadar yıldır gördüğüm ve uçuş gerçekleştirdiğim en güzel coğrafyalardan biri’
Yıllardır Antalya ve değişik turistik bölgelerde yamaç paraşütü ile uçuşlar gerçekleştirdiğini belirten sporculardan Mehmet Sadık Göller de, Ağrı’nın başta yamaç paraşütü olmak üzere birçok doğa sporuna çok uygun bir coğrafyaya sahip olduğunu dile getirerek: “Yaklaşık 10 yıldır bu sporu yapıyorum. Aynı zamanda yamaç paraşütü tandem pilotuyum. Paramotor sporcusuyum. Antalya’da yaşıyorum. Daha çok Antalya’da bu sporla ilgileniyorum. Bazen yazın memleketim olan Van ve Erciş’te bu sporu yapıyorum. Bu bölgede bu spora uygun çok güzel uçuş yerleri var. Bu günde daha önce hiç gelmediğimiz Ağrı’ya geldik. Festivalde gösteri uçuşları yaptık. Balık Gölü festivalinde paramotor uçuşları da yaptık. 2 günde çok farklı yamaç ve tepeler keşfettik. Çok güzel bir manzarası var. Uçuşa uygun çok güzel yerler var burada. Bu kadar yıldır gördüğüm ve uçuş gerçekleştirdiğim en güzel coğrafyalardan biri. Çok eğlenceli ve güzel uçuşlar gerçekleştirdik. Burada Balık Gölü manzarasına karşı uçuş yaptık. Uçuş yaptığımız tepeden manzara çok güzel. Rüzgârını tamamen gölden alıyor. Çok stabil, çok temiz bir rüzgar var. Yelken denedim. Yaklaşık 15-20 dakika uçtum. Çok keyifli ve eğlenceliydi. Fırsat buldukça gelip burada sık sık uçuşlar gerçekleştireceğim. Çok beğendim burayı. Bütün yamaç paraşütü pilotu arkadaşlarımı, buraya, böyle değişik coğrafyalarda harika manzaralar eşliğinde uçuş yapmaya davet ediyorum. Bence onlar içinde çok değişik ve güzel bir ortam olacağına eminim. Burada da çok güzel bir ortam. Ağrı Dağı ve göl manzaralı inanılmaz bir yer. Buraya muhakkak gelsinler. Burada mesafe uçuşları da çıkabilir. Çok güzel termikleri var. Termik saatinde uçtuk zaten. İstediğim termiği de yakalayabildim. O yüzden çok güzel geçti. Çok mutlu oldum geldiğim için.” İfadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM