• DOLAR
  $3.457,4800
 • EURO
  $1,0791
 • ALTIN
  $47.947,4800
 • BIST
  1,1727
Ağrı vaka sayısının en fazla olduğu 3. il oldu

Ağrı vaka sayısının en fazla olduğu 3. il oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık ‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’ haritasını paylaştı. Haritaya göre Ağrı en fazla vakanın olduğu 3. İl oldu.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 8-14 Mayıs’ta 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık koronavirüs vaka sayılarını paylaşarak: “İllerimizde 100 bin nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren haritanın güncel halini ekte görebilirsiniz. Düşüş hızı azalsa da vaka sayılarının düşüş eğilimi devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

Bakan Koca’nın paylaştığı Türkiye haritasında yayımlanan verilere göre, Erzurum, İstanbul, Ağrı, Rize ve Bilecik 100 bin kişide en çok koronavirüs vakası görülen iller arasında yer aldı.

Verilere göre 100 bin kişideki vaka sayısı Erzurum 192.28, İstanbul 184.78, Ağrı 182.84, Rize 167.27 Bilecik 156.37 oldu.

‘Bunun sebebi Batı’dan gelenlerdir’

Ağrı’daki vaka artışının nedenleri hakkında konuşan vatandaşlardan Mehmet Çaldıran, vakaların artmasında şehir dışından gelenlerin önemli bir etkisinin olduğunu ifade ederek: “ Bu artışın sebebi bizleriz. Çünkü bizler kendimizi korumuyoruz. Kendimizi korumadığımız sürece diğer insanlara da bulaştırıyoruz. Bu vaka sayıları bence hala azdır. Çünkü insanlarımız hiç dikkat etmiyor. Bu yüzden Ağrı’da tedbir alınması lazım. Kahvehaneler açık değil ama lokantalar, iş yerleri, bankalar falan hep açık. Böyle olunca da insanlar dışarı çıkıyor. Biz mecburen işimiz icabı dışarı çıkıyoruz. Yani ya her yer tam açılmalı ya da tam kapanmalı. Ağrı’da bu kadar artışın olmasının sebebi ise Batı’dan gelen insanlardır. Çünkü Batı’dan insanlar çok geldi. Ağrı’da küçük bir şehir. Herkes Cumhuriyet Caddesi’ne toplanıyor ve kalabalık oluyor. Bu yüzden bde bulaşıcı hastalık bulaşıyor” dedi.

‘İşin içinde biraz bilinçsizlik yatıyor’

Bir diğer vatandaş İbrahim Kurtkan da insanların hastalığı yeterince umursamadığını söyleyerek: “ Vatandaşlarımız hastalığı umursamıyor. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymuyor. Bu sebeple hastalık artıyor. Bütün mesele bundan kaynaklanıyor. Aslında işin içinde biraz bilinçsizlik yatıyor bana göre. Bu durumda denetimler ne kadar olursa da önemli değil. Vatandaş kendisi dikkat etmese olmuyor. Her şekilde bir bahane bulup dikkat etmemek olmuyor. Bu iş denetimle çözülmez. Bu iş insanların düşünceli olması ile çözülür. İnsanların bilinçlenmesi ile çözülür. Her kesin başına bir bekçi dikilecek diye bir şey olamaz.” İfadelerini kullandı.

‘Maske, mesafe ve sosyal mesafe kurallarına uymalıyız’

Pandemi nedeni ile zorlu bir süreçten geçtiklerini belirten Esnaf Adem Efe ise kısıtlamalardan hemen sonra hareketliliğin oldukça arttığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Kısıtlamadan sonra çarşı tamamen doldu. Esnaf işyerlerini açtı. Kimse kurallara dikkat etmedi. Vakalar da bu yüzden arttı. Baya sıkıntı var. Vatandaşlarımız bence dikkat etmeli. Maske, mesafe ve sosyal mesafe kurallarına uymalıyız. Bu yüzden esnaf olarak çok sıkıntılıyız. O yüzden her kesten daha dikkatli olmasını istiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?