• DOLAR
  $2.015,39
 • EURO
  $0,4175
 • ALTIN
  $29.671,01
 • BIST
  1,0410
Ağrı Merkez Cami inşaat alanında ortaya çıkan yapının eski ambar olduğu anlaşıldı

Ağrı Merkez Cami inşaat alanında ortaya çıkan yapının eski ambar olduğu anlaşıldı

Ağrı’da yıkıldıktan sonra yeniden yapımına başlanan caminin temel kazısı sırasında ortaya çıkan yapının, eski bir buğday ambarı olduğu anlaşıldı.

Ağrı’da bulunan ve 70 yıllık bir geçmişi olan Merkez Cami, riskli ve depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Yıkılan caminin yeniden inşaatı için yapılan temel kazısı sırasında caminin hemen yanında bulunan bir bölgede ortaya çıkan yapının tarihi bir yer olabileceği düşüncesiyle ekiplere haber verildi.

Kars Müze Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaptıkları araştırmalar sonucunda yapının eski bir buğday ambarı olduğunu belirledi.
Yapının fark edildikten sonra cami inşaatının durdurulduğunu söyleyen Ağrı Belediye Başkan Yardımcısı ve Ağrı Camiler Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kasım Bulan yaptığı açıklamada: “Burada bir yığıntı fark edilince biz hemen kültür müdürümüzü aradık, emniyete haber verdik. Onlarda Kars’tan Müze Müdürlüğü ekiplerini gönderdi. İncelemelerin ardından buranın büyük ihtimalle bir buğday ambarı olduğunu söylediler. Zaten Ağrı 1923 yılında il oldu. Ondan önce burası köydü. Buranın da camiyle hiçbir ilgisi yok. Çalışmamıza engel bir durumda yok. İnşaata devam edeceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?