• DOLAR
  $4.011,5300
 • EURO
  $1,0114
 • ALTIN
  $59.067,1800
 • BIST
  1,1606
Ağrı KOBİ Merkezinde üretilen sobalar bölge illerine gönderiliyor

Ağrı KOBİ Merkezinde üretilen sobalar bölge illerine gönderiliyor

Ağrı’da yıllardır babadan kalma sobacılık mesleğini sürdüren Cahit Temel, Ağrı Valilince kendilerine KOBİ Merkezinde tahsis edilen yerde kurduğu imalathanede yaptığı sobaları, Doğu Anadolu Bölgesi’nin birçok iline gönderiyor.
Kentte Valilik tarafından hem ülke hem de il ekonomisine katkı da bulunmak ve zor şartlarda üretim yapan işletmelerin KOBİ’ler haline dönüşmesini sağlayarak üretim miktarlarını ve çalışan sayılarını arttırmak amacıyla 2018 yılının Aralık ayında yapımına başlanan KOBİ merkezinde kendilerine tahsis edilen yerde kurduğu işletmede, soba üretimi yaptıklarını belirten Cahit Temel, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte ürettikleri sobaları bölge illerine gönderdiklerini söyledi.
Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte soba satışlarının hız kazandığı Ağrı’da KOBİ Merkezinde üretimlerini yaptıkları sobaları Ağrı başta olmak üzere Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Erzurum ve Hakkari gibi bölge illerine sattıklarını belirten Temel, kurdukları işletmede 8 personelin çalıştığını kaydetti.
‘Hakkâri’ye kadar mal satıyoruz’
Kırsal kesime hitap eden sac sobaları genel olarak köylüler ile doğalgaz ve kalorifer kullanmayan ailelerin kullandığını belirten Temel, “Bizler genelde sac soba üretimi yapıyoruz. Bu sac soba üretimini kendi imkânlarımızla yapıyoruz. Yaklaşık 35-40 yıldır bu işi yapıyoruz. Bu iş bize babamızdan kaldı, biz de geliştirdik. Daha önce Sanayi Sitesinde kurduğumuz imalathanede bu işi yapmaya çalışıyorduk. Bu yıl Ağrı Valiliği tarafından yapılan KOBİ Merkezimizde bize yer tahsis edildi. Buraya gelerek imalathanemizi daha da büyüttük. Personel sayımız ve üretim kapasitemiz arttı. Burada yaptığımız sobaları Ağrı ve ilçeleri olmak üzere bölge illerine satıyoruz. Bu işi toptan yapıyoruz. Bölgenin birçok ilinde dağıtım noktalarımız var. Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Erzurum, Hakkâri’ye kadar mal satıyoruz. Ağrı’da da yüzde 90 soba ihtiyacını biz karşılıyoruz. Tabii bu işi artık eskisi gibi elle yapmıyoruz. Eskiden elle yapıyorduk. Şimdi kurduğumuz atölyede makinelerle yapıyoruz. Böyle olunca da eskiye göre daha seri üretim yapıyoruz” dedi.
‘Pandemi bizi olumsuz etkiledi’
Üretimini yaptıkları sobaların yapımında kullanılan sacları dışarıdan temin ettiklerini ifade eden Temel, pandemi nedeni ile ekonomide yaşanan sıkıntıların üretim olarak kendilerini olumsuz yönde etkilediklerini dile getirerek: ” Sadece soba yapımında kullanılan sacları dışarıdan alıyoruz. Bu yıl yaşanan pandemi bizi oldukça olumsuz etkiledi. Normal şartlarda bu yıl üretim kapasitemiz ve çalışan sayımızı arttırmayı düşünüyorduk. Ancak bu yıl pandemi nedeni ile kapasitemiz yeni imalathane kurmamıza rağmen istediğimiz seviyeye ulaşamadık. Gerekli ham maddeyi istediğimiz gibi temin edemiyoruz. Dövizdeki artış çok olumsuz etkiledi. Burada bu yıl yaklaşık 250 ton sac işliyoruz. Kışın genelde sac kesimi falan yapıyoruz, yazın da mantolama yapıyoruz. Yılda yaklaşık 20 bin adet soba satıyoruz. Üretim kapasitemizi ve personel sayımızı arttırmayı düşünüyoruz. Ancak çırak bulamıyoruz. Yeni nesil gençlerimiz bu işte pek çalışmak istemiyor. Genelde çoğu kolay işleri tercih ediyor. Biz burada sadece soba üretmiyoruz. Sobanın yanında mangal, semaver, iş yerlerinin havalandırma boruları gibi şeyler de yapıyoruz. Bu yaptığımız diğer ürünleri de başka illere gönderiyoruz. Şu anda bu atölyede 8 kişi çalışıyoruz. Genelde kardeşler olarak çalışıyoruz. Ayrıca belirtmek istiyorum ki bu dönemde çırak bulmakta zorlanıyoruz. Eskiden çıraktan fazla bir şey bulamıyorduk, şimdi ise çıraktan başka her şeyi buluyoruz” ifadelerini kullandı.
‘İşe ihtiyacı olanlar bizim yanımıza gelip öğrensinler’
Temel, Ağrı’ya doğal gazın gelmesine karşın Doğu illerinde havalar daha soğuk olduğu için sobacılık mesleğinin sürdüğünü belirterek şunları kaydetti:
”İnsanlar hep rahata alıştı. Bu iş de biraz ağır olduğu için kimse çalışmak istemiyor. Ama şunu söyleyeyim ilimize doğal gaz gelmiş olabilir ama bu iş bölge şartlarında her zaman yapılabilir. Çünkü kırsal kesimde çok fazla insanımız yaşıyor. Onlar her zaman soba ve benzeri diğer ürünleri alıyorlar ve bir ihtiyaçtır. O yüzden bu işimiz her zaman iyi durumda ve öyle de olacak. O yüzden işe ihtiyacı olanlar bizim yanımıza gelip öğrensinler. Bu işi öğretmek istiyoruz. Ayrıca bugün herkes okuyup doktor ya da mühendis olamıyor. Bizim memleketimize esnaf da lazım, sanatkar da lazım. Meslek sahibi olan insanlar lazım. Biz inşallah kendimizle birlikte birçok insana da iş imkanı sağlayacağız. İş imkanı vereceğiz. Usta olacaklar. Onlar da kendi ekmeklerini böyle kazanacaklar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?