• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Yolu yarın hizmete açılıyor

Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Yolu yarın hizmete açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, tarım, hayvancılık ve turizm olmak üzere Ağrı‘nın sosyo-ekonomik gelişimine önemli katkılar sağlayacak Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Yolu’nun yarın açılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ağrı‘da Tutak Viyadüğü’nün de içinde yer aldığı Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Yolu’nun yarınki açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katılacağı bildirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun törene bizzat katılacağı ve ardından kentte bir dizi temaslarda bulunacağı belirtilen açıklamada, Ağrı‘nın efsanelere konu olan dağı, tarihi yapıları, eşsiz doğa güzellikleri, yaylaları, şifalı suları, inanç ve kış turizm potansiyeliyle turizmde marka şehir olma yolunda ilerlediği ifade edildi.

Şehrin, Çin’den başlayıp Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran üzerinden Anadolu’ya ve Avrupa’ya ulaşan İpek Yolu güzergahında yer alması bakımından önemli bir geçiş noktası olduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu 79 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak projelendirildi. Yolun 70 kilometrelik kesimi tamamlanarak hizmete sunulacak. Hamur Çevre Yolu’nun da yer aldığı kalan 9 kilometrelik kesiminin de 2023 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Yolun tamamının trafiğe açılmasıyla Ağrı‘dan Patnos’a uzanan 79 kilometrelik kuzey-güney aksında bölünmüş yol bütünlüğü sağlanmış olacak. Açılışı yapılan kesimde 140 metrelik Murat-1 Köprüsü, 150 metrelik Murat-2 Köprüsü ve 335 metrelik Tutak Viyadüğü ile 22 adet kavşak, 109 adet menfez inşa edildi.”

– Bölge ekonomisi canlanacak

Proje ile Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos arasında bölünmüş yol kalitesiyle hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım hizmeti tesis edileceğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Doğu Anadolu’yu Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan kuzey-güney aksı konumundaki Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu’nun bölünmüş yol haline getirilmesiyle başta tarım, hayvancılık ve turizm olmak üzere Ağrı‘nın sosyoekonomik gelişimine önemli katkılar sağlanacak. Ağrı ve Kars’ta yaygın olan büyükbaş hayvancılıktan elde edilen ürünlerin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne daha kısa sürede ve güvenli taşınmasını sağlayacak yol, Güneydoğu’dan Ağrı Dağı ve Van Gölü gibi turizm lokasyonlarına da ulaşımı kolaylaştıracak. Ayrıca, Murat Nehri üzerine inşa edilmesi planlanan hidroelektrik santral projeleri nedeniyle baraj suları altında kalacak mevcut yol kesiminin viyadükle geçilmesi sağlanarak, ulaşımın kesintiye uğramasının önüne geçildi. Bölünmüş yol ile Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos arasında daha önce 60 dakika süren seyahat süresi 25 dakika kısaltılacak ve 35 dakikaya inecek.” (AA)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM