• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı Dağı’nın zirvesinde kavun kesip çevre sorununa dikkat çektiler

Ağrı Dağı’nın zirvesinde kavun kesip çevre sorununa dikkat çektiler

Van Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, 5137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı zirvesinde, kavun kesti, termosta çay içti. Zirvede piknik yapan sporcular, buzullarda yaşanan erimeye ve yaşanan çevre sorununu dikkat çekti.
16 Eylül Cuma günü Van’dan Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine gelen Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez ve beraberindeki 3 dağcı, Çevirme mezrasından Ağrı Dağı tırmanışına başladı. Aynı gün 3200 metre yüksekliğindeki kampa vararak mola veren dağcılar, daha sonra 4200 metredeki kampta ulaştı. 18 Eylül Pazar günü gece saat 02:00 da karlı zeminde tırmanarak yaklaşık 5 saatte 5137 metreye ulaşan Başkan Demez ve beraberindeki dağcılar, burada kavun kesti. Termosla yanlarında getirdikleri çaydan içen sporcular, Ağrı Dağı zirvesinde bir süre piknik yaptıktan sonra inişe geçti.
‘Buzulların erimesine dikkat çektiler’
Van Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri, tırmanışta Ağrı Dağı’ndaki buzulların erimesine de dikkat çekti. Buzullardaki erimenin hızlandığını belirten Ömer Demez, “Buzullar eriyor. Küresel ısınmadan dolayı Ağrı Dağı buzullarının büyük bir kısmı eriyor. Güney tarafta bulunan buzullarda bile çatlakların olduğunu gördük” dedi.
Gerçekleştirdikleri tırmanışa ilişkin açıklama yapan Demez: “ Vadi Doğa Sporları Arama Kurtarma GS Kulübü olarak 17. Kez Ağrı Dağı tırmanış faaliyetimizi başarıyla gerçekleştirdik. 16 Eylül Cuma günü saat 10.00’da Van’dan hareket ederek Doğubayazıt’ta oradan ara transfer araçla Çevirme köyüne oradan da yüklerimizi atlara vererek, akşam saatinde 3200 kampına ulaştık. Gece vaktimizi kampta geçirerek, 17 Eylül Cumartesi saat 10.00’da 4200 kampına doğru hareket ettik. Zirve için erken dinlenmeye geçtik. 18 Eylül Pazar günü gece 02.00’de zirveye doğru hareket ettik. 5 saatlik bir yürüyüşten sonra zirveye ulaştık. Havanın çok sıcak olması nedeniyle zirvede yaklaşık olarak 2 buçuk saat zaman geçirdik. Zirvede kahvaltı yapma imkânımız oldu. Bununla beraber çay içtik. Bir farklılık olsun diye götürdüğümüz kavunu zirvede yedik. Bu yıl 3. etkinliğimizi gerçekleştirdik. Toplamda 17 kez Ağrı Dağı zirve tırmanışımızı gerçekleştirdik. Şimdiye kadar bu denli buzulların eridiğine şahit olmamıştık. Temmuz Ağustos’ta bile yaptığımız tırmanışlarda bu şekilde erime söz konusu değildi. Maalesef Ağrı Dağı buzulları hızla ermektedir.” İfadelerini kullandı.
‘Ağrı Dağı adeta çöp merkezi olmuş’
Ağrı Dağı’ndaki buzulların erimesinin yanı sıra yaşanan çevre kirliliğine de dikkat çeken Demez: “Ağrı Dağı adeta çöp merkezi olmuş. 3200 ve 4200 bölgeleri çöpten geçilmiyor. Vadi Doğa Spor Kulübü olarak 2018’de buzullardan 4200 kampına kadar bütün alanı, çöpleri toplayarak temizlemiştik. Yaklaşık 10 torba çöp toplamıştık. Maalesef güzergah yine çöplerle dolu. Ağrı Dağı faaliyetleri, dünyanın birçok ülkelerinde çok sayıda dağcı turist gelmektedir. En az Ağrı Dağı’na tırmanan yine Türk halkıdır. Bu son faaliyetimizde Polonya ve İranlı dağcılardan şunu duyduk. “Ağrı Dağı’nda herkes var. Ama Türkiye Türk dağcılar yok” dediler. 16-18 Eylül 2022 Ağrı Dağı son faaliyetimizi gerçekleştirdik. 4 kişilik bir ekip olarak tırmandık. Kayseri’den iki arkadaşımız, Van’dan da 2 kişi olarak tırmanışa katıldık.” Diye konuştu.
Ağrı Dağı’na tırmanan dağcılardan Burhan Altındal da zirvede keyifli vakit geçirdiklerini söyledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM