• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağrı Barosu: “Kadın Özgürleşmeden Toplum Özgürleşemez!”

Ağrı Barosu: “Kadın Özgürleşmeden Toplum Özgürleşemez!”

Ağrı Barosu, kadın avukatların ve kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

Ağrı Baro binasında düzenlenen programda, Baro Başkanı Serdar Günakın, kadın avukatlara karanfil verdi.

Kadın avukatlara karanfil verilmesinin ardından Baronun Kadın Hakları Merkezi adına açıklama yapan avukat Merve Sönmez, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün cinsiyetçi nedenlerle ekonomik ve her türlü şiddette maruz kalan kadınların direniş günü olduğunu söyledi.

 

Her zaman kadın emeğinin yanında olacaklarını ifade eden Sönmez: “ 8 Mart, Yüzyıllar boyu Erkek egemen toplumun sistematik sömürüsüne karşı mücadele veren Kadın Emekçilerin, bu mücadele uğrunda yaşadıkları acıları anma, elde ettikleri kazanımları hatırlama, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı çıkmanın farkındalığını yaratma günüdür.

8 Mart, cinsiyetçi nedenlerle ekonomik ve her türlü şiddette maruz kalan kadınların Direniş günüdür. Eril egemen toplumun kadınlara biçtiği perdenin kadın direnişi ile aralandığı, özgürlük ve eşitlik meşalesinin yakıldığı gündür. 1857 tarihinde Amerika’da yanan bu ateş, hiç bir erkekten medet beklemeyen, Haklarını aradıkları için alevlerin arasında mahsur bırakılan kadınların acı çığlığı ile yakılan ateştir.” Dedi.

 

‘Kadınlar olarak hayatın her yerindeyiz!’

Kadınların hayatın her alanında var olduğunu vurgulayan Sönmez: “Biz bu gün 8 Mart’larda yakılan meşalenin ışığı altında birkez daha görüyoruz ki ; Günümüzde kadınlar, yasalar ve uluslararası sözleşmelerde yapılan düzenlemeler ile eşit haklara sahip olmalarına rağmen, haklarını talep etmelerinde veyahut bu haklarını kullanmalarında çok yönlü engellerle karşılaşmaktadırlar.

Çalışma hayatında kadınlara yönelik olumsuz uygulamalardan doğan sorunların aslında bireysel değil toplumsal/ Kamusal uygulama sorunu olduğunun bilincinde olan bizler, sorunların çözümünde Sosyal, üreten, emekçi, bilinçli kadının yaşam içerisindeki deneyimlerinden istifade edilmedikçe gerçekçi ve uzun vaadeli çözümler üretilemeyeceğini vurguluyoruz.  Kadını temel alan toplumsal politikalar üretilmedikçe, Medyada, siyasette, çalışma hayatında kadının sömürüsü görmezden gelindikçe özgür eşit bir kadından söz edilmesi mümkün değildir. Hayatın her alanında olan kadınların ve kadın örgütlenmelerinin yanında olmamın haklı gururunu yaşıyoruz.  Ağrı Barosu olarak, bizler kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik sorunlarının giderilmesi, cinsiyet ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması için verilen mücadelenin simgesi olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde,  kadının emeği ve katkısı olmadan hiçbir ülkenin sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını ifade ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

‘Kadın Özgürleşmeden Toplum Özgürleşemez!’

 

Kadınları toplumsal hayatın dışına iten ayrımcı ve cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Sönmez; “Kadını sadece ailenin bir parçası olarak gören, özgür birey olduğunu kabul etmeyen politik ve kültürel anlayış değiştirilmelidir. Kadının eşit ve özgür birey olmasını sağlayacak politikaların hayata geçirilmesi tarihsel, kültürel ve dinsel hiçbir gerekçe ile engellenmemelidir. Kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik alanda eşit olarak yer almasını sağlayacak toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları samimiyetle uygulanmalıdır. Hak savunucusu Avukatlar ve Ağrı Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu doğal üyeleri olarak bizler; Cumhuriyet Devrimleri ve Kadın Mücadelesi sonucunda elde edilen kadın hak ve kazanımlarından kayba neden olacak her türlü zihniyetin, söylemin, girişimin karşısında olduğumuzu ve kadın emeğinin de her daim yanında olacağımızı;  kadına karşı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, kadın haklarının ihlal edilmediği, barışın, özgürlüğün, demokrasinin sağlandığı bir Türkiye ve Dünya için; kadın örgütlenmeleri ve kadın hareketinin destekçisi olduğumuzu bildirir bu temelde kadın haklarına ilişkin mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.

Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, Bu vesile ile yakın zamanda bölgemizde toplumsal cinsiyete dayalı cinayetlerde kaybettiğimiz  Melek Kararaslan’ı Fatma Altınmakas’ı, Mahsa Aminiy’i ve şahsında toplumsal cinsiyete dayalı tüm şiddet mağduru kadınları saygıyla selamlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Baroda düzenlenen programın ardından Baro Başkanı Av. Serdar Günakın ve beraberindeki avukatlar, adliyeler ve çeşitli kurumlarda çalışan kadınlara karanfil dağıttı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM