• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AGFED Başkanı Kızılaslan: “Ağrı’ya demiryolu hattı istiyoruz”

AGFED Başkanı Kızılaslan: “Ağrı’ya demiryolu hattı istiyoruz”

İstanbul Ağrı Dernekler Federasyonu (İADF) Genel Başkanı Vefa Kızılaslan, Ağrı’ya demiryolu hattı talebinde bulundu. Kızılaslan, yaptığı açıklamada, Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” projesi kapsamında Türkiye’ye gelecek olan demiryolu hattının Ağrı’dan geçmesi gerektiğini savundu.

Kızılaslan, Ağrı Kalkınma Raporu adlı bir çalışma yaptıklarını ve bu raporda da Ağrı’nın ulaşım sorununa dikkat çektiklerini belirtti. “Ağrı’nın tarihinin, gastronomisinin, turizminin, tarım ve hayvancılık ürünlerinin pazara açılabilmesi için ulaşım imkanlarının kuvvetli olması gerekir.” diyen Kızılaslan, sınır ticaretinin de demiryolu ile canlanacağını ifade etti.

Kızılaslan, Çin-Avrupa arasında inşa edilecek demiryolu hattının aslında Ağrı’dan geçmesinin planlandığını ancak daha sonra Kars’a kaydırıldığını öğrendiklerini söyledi. Bu duruma tepki gösteren Kızılaslan, “Böyle bir proje nasıl elimizden alınabilirdi. Bu treni kaçırmışız ama hala şansımız var mı? Bence var.” dedi.

Kızılaslan, Ağrı’ya demiryolu hattının getirilmesi için Erzurum’dan Ağrı ve İran sınırına kadar bir hat olması gerektiğini önerdi. Ayrıca Kars-Ağrı-Van-Bitlis ve Muş ilçelerinin birbirine bağlanması gerektiğini de vurgulayan Kızılaslan, “Böylelikle Ağrı hem kendi ilçeleri arasında hem de komşu illerle yoğun bir sirkülasyon sağlamış olur. Bu yolun ana rotası olmasa da entegre bir istasyon haline gelebilir.” diye konuştu.

Kızılaslan, bu taleplerini gündeme getirmek için başlangıç yaptıklarını ve Ağrı halkının, sivil toplum kuruluşlarının, bürokrat ve siyasilerin destek vereceğini umduklarını dile getirdi. Kızılaslan, “Ağrı’ya demiryolu hattı istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM